Yüksek ücretler engel oldu: Bağımsız yayınevleri İstanbul Kitap Fuarı’na katılamıyor

Yüksek ücretler engel oldu: Bağımsız yayınevleri İstanbul Kitap Fuarı’na katılamıyor

ABONE OL
25 Kasım 2022 18:27
Yüksek ücretler engel oldu: Bağımsız yayınevleri İstanbul Kitap Fuarı’na katılamıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bağımsız yayınevi Ginko Kitap, yaptığı açıklama ile 3-11 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Kitap Fuarı’na katılamayacaklarını duyurdu. Kor Kitap ile Manos ve Sor yayınlarının da imza attığı açıklamada, “Fuarın metrekare ücretlerinin ve diğer giderlerinin çok yüksek olması ve buna eklenen fuar şirketinin katı fiyat politikası, yayınevi olarak fuara katılımımızı imkansız hale getirdi” ifadeleri kullanıldı.

‘KATI FİYAT POLİTİKASI İMKANSIZ HALE GETİRİYOR’

Maddi zorluklar karşısında ayakta kalmaları zorlaşan bağımsız yayınevlerinin, bu koşullarda fuara katılımının imkansız hale geldiği vurgulanan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Yayınevi olarak okurlarımızla buluşmanın en önemli yollarından biri ve birer kültür festivali olan kitap fuarlarını önemsiyoruz, elimizden geldiğince de katılmaya çalıştık, çalışıyoruz. Türkiye’de düzenlenen kitap fuarlarının en büyüğü olan İstanbul Kitap Fuarı’na da katılabilmeyi elbette dilerdik. Ancak fuarın metrekare ücretlerinin ve diğer giderlerinin çok yüksek olması ve buna eklenen fuar şirketinin katı fiyat politikası, yayınevi olarak fuara katılımımızı imkansız hale getirdi. Başlangıcından bu yana İstanbul Kitap Fuarı’nın parçası olmuş, yazarları fuarın onur yazarı olmuş bir yayınevi olarak ilk kez İstanbul Kitap Fuarı’na katıl(a)mayacağız.”

‘BU GİDİŞATA BİR DUR DENİLMELİ’

Pandemi öncesi yapılan son İstanbul Kitap Fuar’ında, yazarları Adnan Özyalçıner’in onur yazarı olduğunu vurgulayan Ginko Kitap açıklamaya şöyle devam etti:

“Bu fuara 42 metrekarelik bir stant ile katılmıştık. Aynı alanımızla bu sene de fuara katılmak istediğimizde toplamda 100 bin TL’ye varan bir harcama yapmamız gerekiyordu. Bu koşullarda maddi zorluklar karşısında ayakta kalmaları giderek zorlaşan bağımsız yayınevlerinin fuara katılımı neredeyse imkansız hale gelmekte. Bu durumun hem ülkedeki hem de fuardaki kültürel çeşitliliği tehdit ettiğini ve maalesef azalttığını söylemeliyiz. Cemal Süreya’nın ‘Bir dergi gibi benim hayatım. Bu yüzden ölmem; batarım’ dediği zamanları yaşıyoruz. Son zamanlarda maddi nedenlerle dergi ve yayınevlerinin kapanmasını herkes gibi üzüntüyle takip ediyoruz. Kültür ve kitap fuarlarına diğer iş fuarlarıyla aynı şekilde yaklaşılması eşitsiz bir tablo yaratmakta. Tüm bunları da göze alarak ‘zarar’ etme pahasına ve kendimizi zorlayarak bir şekilde belki fuarda yer alabilirdik fakat bu gidişata bir yerde dur denilmesi gerektiğini düşündük.”

ddd bWbc Kor Kitap Genel Yayın Yönetmeni Onur Öztürk

‘YAYINCILIĞIN RENKLERİ UZAKLAŞIYOR’

Gazete Duvar’a konuşan Kor Kitap Genel Yayın Yönetmeni Onur Öztürk, Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli yayınevlerinin fuara katılımının kültürel çeşitliliği artırdığını ifade etti. Fakat bu durumun giderek zorlaştığını belirten Öztürk, “İstanbul Kitap Fuarı artık büyük yayınevlerinin birkaç standa sahip olduğu, bağımsız yayınevlerinin yani yayıncılığın renklerinin uzaklaştığı bir fuara dönüşüyor” dedi.

‘SEKTÖR KENDİNE YENİ ÇÖZÜMLER ÜRETİYOR, ÜRETMELİ’

Bu koşullarda artık İstanbul Kitap Fuarı’na katılım sağlamayı düşünmediklerini dile getiren Öztürk, “İstanbul Kitap Fuar’ını aslında var eden yayıncılar. Yayıncıların varlık koşulları bu şekilde tehdit altındayken, onu var edenler kendilerini zorlamamalı. Sektör kendine yeni çözümler üretiyor, üretmeli” ifadelerini kullandı.

GİNKO KİTAP GÜNLERİ GELİYOR

Yaşanan durumun okurlarıyla buluşmalarını engelleyemeyeceğini belirterek Öztürk, fuara katılamayacak yayınevlerinin Ginko Kitap Günleri’nde yer alacaklarını söyledi. Öztürk ayrıca, İstanbul Kitap Fuarı’na ödemek istemedikleri meblağı okura indirimli kitap olarak yansıtmayı çok daha doğru bulduklarını aktardı.

Ginko Kitap Günleri, 3-18 Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul’daki beş farklı mekânda gerçekleşecek. Söyleşilerin ve okur-yazar buluşmalarının gerçekleşeceği etkinlik mekânları önümüzdeki günlerde paylaşılacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP