X, kullanıcıların biyometrik verilerini toplayacak: ‘Dikkatli olmak gerek’
193 okunma

X, kullanıcıların biyometrik verilerini toplayacak: ‘Dikkatli olmak gerek’

ABONE OL
2 Eylül 2023 16:20
X, kullanıcıların biyometrik verilerini toplayacak: ‘Dikkatli olmak gerek’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Dinlemek için tıklayınız

Eskiden Twitter olarak bilinen X sosyal medya platformu, gizlilik politikasının güncellenmesi çerçevesinde kullanıcılarına ait biyometrik verileri toplayacak.

X’in işe alım hizmetleri sunmak isteyebileceğine dair bir süredir spekülasyonlar yapılırken, şirketin, kullanıcıların biyometrik verilerinin yanı sıra eğitim ve iş bilgilerini de ‘istihdam fırsatları sunma amacıyla’ toplayabileceği kaydediliyor. Basına yansıyan haberlere göre, milyarder iş insanı Elon Musk’ın sahip olduğu X Corp, mayıs ayında Laskie adında bir teknoloji işe alım hizmeti satın aldı. Musk böylece, o zamanki adıyla Twitter’ı geçen yıl 44 milyar dolara satın almasından bu yana ilk kez bir şirketi devraldı.

X’TEN YENİ GİZLİLİK POLİTİKASI: 29 EYLÜL’DE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Şirketin yeni gizlilik politikası da 29 Eylül’de yürürlüğe girecek. Yeni politikada, “Sizin için potansiyel işler önermek, bir işe başvurduğunuzda iş verenlerle paylaşmak, işe alım yapan kişilerin potansiyel adaylar bulmasını sağlamak ve size daha anlamlı reklamlar göstermek için kişisel bilgilerinizi (istihdam geçmişiniz, eğitim geçmişiniz, istihdam tercihleriniz, yetenekleriniz, iş arama faaliyetleriniz gibi) toplayabilir ve kullanabiliriz” deniliyor.

Peki, bu politika kullanıcılar için sorun doğurur mu? St Louis’deki Washington Üniversitesi’nde veri bilimi uygulamaları profesörü Liberty Vittert, bu adımın X’in ‘kullanıcılar için daha hedef odaklı ve bireysel deneyimler yaratma’ ve LinkedIn gibi rakip platformlar oluşturma girişimiyle uyumlu olduğunu söyledi. Ancak Vittert, bu değişimin kullanıcıların ‘kesinlikle dikkatli olması gereken’ bir durum olduğunu belirtti.

‘X PREMIUM KULLANICILARI İÇİN KULLANIMA SOKULACAK’

Vittert’a göre, işverenler işe alım öncesinde tweet’ler, retweet’ler veya takip edilen hesaplara bakarak, bunu amacı dışında kullanabilir. Öte yandan, teknoloji etiği araştırmacısı Dr. Stephanie Hare ise şirketin bu adımının ‘sizin rızanızla da olsa çok büyük bir veri toplama işlemi olduğunu’ söylüyor ve zorunlu tutulmadığından bu adımın kullanıcıların sivil özgürlükleri açısından rahatsız edici olduğunu düşünmüyor.

X’e göre, bir kişinin yüz taraması veya parmak izi gibi fiziksel özelliklerine ilişkin verileri kapsayan bir terim olan biyometrik verilerin toplanması, X Premium kullanıcıları için.

ŞİRKET YENİ POLİTİKASI HAKKINDA NE SÖYLÜYOR?

Şirket BBC’ye yaptığı açıklamada, “X, bir doğrulama katmanı eklemek için resmi kimliklerini bir özçekimle birlikte sağlama seçeneği sunacak. Biyometrik veriler eşleştirme amacıyla hem kimlik kartından hem de özçekimden çekilebilir. Bu, kullanıcıların tercih etmeleri halinde resmi kimliklerini işleyerek, bir hesabın o kişiye ait olduğunu teyit etmemize yardımcı olacak. Bu, başka bir kişinin kimliğine bürünme girişimleriyle mücadelede de platforma yardımcı olacak ve platformu daha güvenli hale getirecek” dedi.

Şirketin sahibi Elon Musk ayrıca X’in kullanıcılara görüntülü ve sesli arama yapma seçeneği sunma planlarını da yineledi. Özelliğin ‘iOS, Android, Mac ve PC’de çalıştığını’ ve telefon numarasına gerek olmayacağını söyledi. Musk, ”X etkili bir küresel adres defteridir” dedi. Ancak yeni özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağına dair tarih verilmedi.

Musk’ın X’i çeşitli hizmetler için tek adres olacak bir ‘her şey uygulamasına’ dönüştürme arzusuna sahip ve platforma yeni özelliklerin eklenmesi ve bunları mümkün kılmak için gizlilik politikasında güncellemeler devam edebilir. (BBC Türkçe)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP