DOLAR 28,9077 0.1%
EURO 31,5091 0.04%
STERLIN 36,5859 0.17%
ALTIN 1.893,630,23
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 11167262,08%
Trabzon
17°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye’nin gündemindeki EYT hakkında… 23 yıl önce kim ne dedi… Hangi parti neyi savundu
  • Trabzon Time
  • Ekonomi
  • Türkiye’nin gündemindeki EYT hakkında… 23 yıl önce kim ne dedi… Hangi parti neyi savundu

Türkiye’nin gündemindeki EYT hakkında… 23 yıl önce kim ne dedi… Hangi parti neyi savundu

ABONE OL
8 Aralık 2022 16:27
Türkiye’nin gündemindeki EYT hakkında… 23 yıl önce kim ne dedi… Hangi parti neyi savundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Türkiye’nin bugünkü ana gündem maddelerinden milyonların beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi bundan 23 yıl önce 1999’da tartışan konular arasındaydı.

İktidarda bulunan DSP, ANAP ve MHP’nin kurduğu ANASOL-M hükümeti emeklilik yaşının kadınlarda 58’e erkeklerde ise 60’a çıkarılmasını talep etmişti. Düzenleme 7 bin gün sigorta pirimini de içeriyordu.

Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, Fazilet Partisi Milletvekilleri Abdullah Gül, Bülent Arınç, Abdüllatif Şener de EYT ile ilgili görüş bildirenler arasındaydı.

ABDULLAH GÜL: NEDEN 58-60’A ÇIKARILDI

Fazilet Partisi Milletvekili Abdullah Gül, REFAHYOL koalisyonunda emeklilik yaşının kadınlarda 50, erkeklerde 55 olduğunu ifade ederek Yaşar Okuyan’a şu soruyu sordu:

“Sayın Bakan, benim de içinde üyesi olduğum Refahyol dönemindeki hükümetimiz de, Türkiye’de bir sosyal güvenlik yasası çıkarma, bir reform yapma ihtiyacını duymuştu ve o zaman, ekonomiden sorumlu olan bürokratlarımız -Hazineden, Devlet Planlama Teşkilatından, Çalışma Bakanlığından- hesaplar yaptılar, ekonominin dengesini ortaya koydular ve hanımlarda 50 yaş, erkeklerde de 55 yaşı uygun buldular. Dolayısıyla, 50-55 yaş, ek aktuaryel dengeler açısından yeterli görülmüştü o zaman.

Şimdi, geçen bu iki sene içerisinde neler değişti, neler oldu ki Türk ekonomisinde -ki, Türk ekonomisinden sorumlu olan ekip de, şu anda sizsiniz- bu bürokratlarımız, şimdi, 58 ve 60 yaşların ancak ek aktuaryel dengeyi sağlayacağını söylüyorlar?”

YAŞAR OKUYAN: AÇIĞI KAPATMIYOR

Abdullah Gül’ün sorusuna Yaşar Okuyan, Refahyol döneminde hazırlanan tasarı ile yeni tasarı arasında farklılıklar olduğunu söyleyerek şöyle yanıt verdi:

“ Bir örnek olarak ifade edeyim; mesela, 2050 yılı projeksiyonu itibariyle düşündüğümüzde, gayri safî millî hâsıla içerisindeki açık, mevcut durumda yüzde 16,22; Refahyol dönemindeki -demin sizin bahsettiğiniz- reform tasarısını aynen alsanız, bu açık, ancak yüzde 14,46’ya iniyor. Dolayısıyla, bu, ciddîye alınabilecek, o tarzda bir açığın kapanması söz konusu değil.”

BÜLENT ARINÇ: EŞİTLİĞE AYKIRI

Fazilet Partisi Milletvekili Bülent Arınç ise yeni düzenlemedeki emeklilik yaşının kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 olmasının eşitliğe aykırı olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Sayın Bakandan şunu sormak istiyorum: Anayasanın 10’uncu maddesi, kanun önünde eşitlik prensibini getirmiş: ‘Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir’ diyor. Burada kadınlar için 58, erkekler için 60 yaş şartı var. Hanımlar için bir şey demiyorum da, 60 yaş şartı, erkeklerin aleyhine bir düzenleme değil mi? Sayın Bakan, bu tasarıyla bir ayırımcılık yapmış olmuyorlar mı? Anayasaya aykırılık iddiasında acaba ne diyecekler?”

ABDÜLLATİF ŞENER: MEZARDA EMEKLİLİK

Emeklilik yaşı düzenlemesinin Türkiye’nin koşullarına uygun olmadığının altını çizen Abdüllatif Şener şunları söylemişti:

“Bu düzenleme, Türkiye’nin koşullarına uygun değildir. Doğrudan doğruya, mezarda emekliliği düzenliyorsunuz. Çalışanlar emekli olmasınlar, devamlı çalışsınlar; ama emekliliği arzu ederlerse, mezar sonrasını düşünsünler diyorsunuz. Bu, mevcut hükümetin, çalışanlara bakış açısını gösteren açık düzenlemelerden biridir. Bu Mecliste, şu ana kadar görüşülen kanun tasarı ve tekliflerinin hiçbirinde, çalışanlardan yana, dar ve sabit gelirlilerden yana bir düzenleme yapılmamıştır; sürekli olarak rantçılar ve tekelci sermayeden yana düzenlemelerin peşinde bir iktidarla, bir hükümetle karşı karşıyayız. Değerli arkadaşlarım, 58-60 yaşında emeklilik demek, bir kere, özel sektörde çalışanların emekliliği hayal bile etmemesi demektir. Pek çok firmada çalışanları görüyorsunuz; özel sektörde, nerede 50 yaşın üzerinde çalışan var diye baktığınızda kimseyi göremiyorsunuz. Bir kere, işin fiilî durumu, realitesi, özel sektörde, daha çok, genç işgücünün istihdam ediliyor olmasıdır. 50 yaşın üzerinde çalışanların sayısı, genel istihdam içerisinde önemsenemeyecek kadar azdır. O halde, vermediğiniz, fiilen sağlamadığınız bir hakkı gösteriyorsunuz “çalışsaydın emekli olabilirdin” diyorsunuz.”

1999 yılındaki düzenleme DSP, ANAP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilmişti.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP