Türkiye, Brezilya’daki Kongre baskınını kınadı

Türkiye, Brezilya’daki Kongre baskınını kınadı

ABONE OL
9 Ocak 2023 16:59
Türkiye, Brezilya’daki Kongre baskınını kınadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Brezilya’da halkın iradesini yansıtan seçimlerin sonuçlarına ve demokratik süreçlere saygılı olunmasının önem taşıdığına vurgu yapıldı.

Türkiye’nin söz konusu eylemler karşısında Devlet Başkanı Lula da Silva hükümeti ve Brezilya halkıyla dayanışma içerisinde olduğunun altı çizilen açıklamada, “Brezilya’da Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva liderliğindeki hükümet, Kongre ve Anayasa Mahkemesine yönelik şiddet eylemlerini kınıyoruz” ifadesine yer verildi.

Brezilya’da dün, ordunun müdahalede bulunması talebiyle slogan atan eski Devlet Başkanı aşırı sağcı Jair Bolsonaro taraftarları, polis bariyerini aşarak Ulusal Kongre binasına girmişti.

Protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ile müdahale eden polis, grupların daha sonra Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme binasına zorla girmesine engel olamamıştı. Ulusal Kongre ve Devlet Başkanlığı Sarayı’nı basan Bolsonaro destekçileri, güvenlik güçlerince bu binalardan çıkartılıp kontrol sağlanmıştı. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP