Türk askerini şehit eden terörist nasıl serbest kaldı

Türk askerini şehit eden terörist nasıl serbest kaldı

ABONE OL
26 Eylül 2022 14:35
Türk askerini şehit eden terörist nasıl serbest kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Konya’da IŞİD’in yakarak şehit ettiği Er Fethi Şahin’in ailesini Konya’daki evinde ziyaret etti.

CHP lideri, Konya’da Şahin ailesine yaptığı ziyaretin ardından kameraların karşısına geçerek bir açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

“İktidar olursak bunun tüm ayrıntılarını ortaya çıkaracağız. Hiçbir ordu kendi askerini yalnız bırakamaz. Bu olayın faillerinden birisi Türkiye’de yakalandı ve hapse atıldı fakat bir süre sonra serbest bırakıldı. Gazeteci İsmail Saymaz yazdıktan sonra öğrendik. Kimler serbest bıraktı, kimler ihmal verdi? İsmail Saymaz yazdıktan sonra tekrar yakalandı.

Devlet dediğimiz askerine sahip çıkar, askerin kanını yerde bırakmaz. Devlet dediğimiz şehit olduysa kendi topraklarına getirir. 6 yıl geçti akıbeti meçhul. Bütün ayrıntıları iktidar olduğumuzda açıklayacağız, kamuoyunun bilgisine sunacağız. Devlet olarak gelip anneyle babayla helalleşeceğiz. Bizim bu konudaki ilkemiz budur. Acılar yaşanır ama acıları paylaşmak zorundayız. Kaç defa söyledim, kışlaya siyaseti sokmayın dedim.”

NE OLMUŞTU

IŞİD, 22 Aralık 2016 gecesi askerler Sefter Taş ve Fethi Şahin’in yakılarak şehit edildiğine dair 19 dakikalık bir videoyu sosyal medya üzerinden paylaşmıştı. Görüntülerin ardından hükümet tarafından açıklama yapılmamış, gece yarısından itibaren internet yavaşlatılmıştı. Videoda, asker kamuflajı içindeki bir kişi Türkçe konuşarak isminin Sefter Taş olduğunu söylüyordu. Sefter Taş, 1 Eylül 2015’te Suriye sınırındaki Kilis sınır karakolunda IŞİD’le çıkan çatışmada kaybolan ve örgütün kaçırdığı düşünülen askerdi. Basına konuşan Taş ailesi, oğullarının kurtarılması için yardım istemişti.

Genelkurmay Başkanlığı, görüntülerin incelendiğini söylemiş, Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri ise görüntülerin gerçek olup olmadığına ilişkin bir tespit yapılmasının ardından konuyla ilgili bir açıklama yapılacağını ifade etmişti. Dönemin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Bu video görüntüleri ile ilgili TSK’dan teyit edilmiş bir bilgi yoktur. Kusura bakmasınlar, medyadaki bazı arkadaşlar da ayaklarını denk alsınlar. Uyduruk görüntülerle halkı galeyana sürükleyemezler” demişti. Baba Taş, yetkililerden cevap alamadığı için konu hakkında dava açmıştı.

MSB KABUL ETMİŞTİ

Fırat Yeşilçınar’ın haberine göre, IŞİD tarafından kaçırıldığı belirtilen Er Sefter Taş’ın babası Aydın Taş, devlet yetkililerinin kendisini ziyaret ettiğini ve oğlunun IŞİD tarafından yakıldığını teyit ettiklerini söylemişti.

Baba Taş, “Bu sabah beni arayıp eve geleceklerini belirttiler. Eve geldiklerinde oğlumun şehit olduğunu söylediler. Yakılma videosunun doğru olduğunu, konunun netleşmesi için beklediklerini anlattılar” demişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP