Trabzon’da üç kardeş kardeş 23 gün içinde vefat etti

Trabzon’da üç kardeş kardeş 23 gün içinde vefat etti

ABONE OL
23 Eylül 2022 13:40
Trabzon’da üç kardeş kardeş 23 gün içinde vefat etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Erken yaşta gurbete atılan 3 kardeş, babalarının ölümünden sonra küçük yaşta gurbete giderek hayatlarının büyük bir bölümünü birlikte geçirerek birbirlerine bağlılıklarını güçlendirdi.

Türkiye’de çeşitli yerlerde kalaycılık yapan, 93 yaşındaki Halim, 92 yaşındaki Ömer ve 90 yaşındaki Kemal Saruhan kardeşler, 1964 yılında birlikte Almanya’ya gittiler.

Almanya’da 20 yıl kalan kardeşler daha sonra emekli olarak memleketlerine döndüler.

3 kardeş 23 gün arayla vefat ettiler

Alzheimer ve yaşlılığa bağlı çeşitli sağlık sorunları ile Of Devlet Hasatanesi’nde tedavi gören 3 kardeş 23 gün içinde aralıklı olarak geçtiğimiz günlerde vefat ettiler.

Evleri yan yana olan kardeşlerin mezarları da yan yana olacak şekilde defnedildiler.

“Tarihi çınarlar söndü”

Babası ve amcalarının vefatlarının hepsini derinden üzdüğünü belirten Kemal Saruhan’ın oğlu Servet Saruhan, “Hepsi yetim büyüdü. Gurbete beraber çıktılar. Çeşitli illerde kalaycılık yaptılar. 1964 yılında ilk babam Almanya’ya gitti. Daha sonra kardeşlerini de yanına aldılar. 20 yıl orada kaldılar. Üçü de 23 günde toprağa girdiler. Allahın takdiri bu. Tarihi çınarlar söndü. Önce amcam vefat etti. Halim Saruhan. 1929 doğumluydu. Ağustos’un 28’inde vefat etti. En büyük amcam Ömer Saruhan Eylül’ün 16’inde vefat etti. İkisinin arasında bir buçuk yaş var. Babam Kemal Saruhan 20 Eylül’de vefat etti. 1933 doğumluydu.

“Üçü de alzheimer hastasıydı”

Biz onlara bebek gibi baktık. Büyük amcam Ömer Saruhan son zamanlarında burada yaşıyordu. Halim Saruhan amcam kışın Bursa’da yazın burada yaşıyordu. Babam da yazın burada kışın benimle birlikte Bursa’da yaşıyordu. Üç tanesi de Of Devlet Hastanesi’nde vefat etti. Üçü de alzheimer hastasıydı. Fakat yaşlılığa bağlı sağlık sorunlarından vefat ettiler. Babaları küçükken vefat etti. Anneleri onlar Almanya’dayken vefat etti.” dedi.

“Birbirlerini çok severdiler”

Kemal Saruhan’ın eşi 90 yaşındaki Emine Saruhan ise “Ne yapalım ölümlü dünya hepimiz öleceğiz. Kemal Saruhan’la 75 yıl ömür geçirdim. Hakkımı annesinin sütü gibi helal olsun. Üçünün aynı anda ölmesi bizi çok üzdü. Kardeşler birbirine çok bağlıydı. Birbirlerini çok severdiler. Unutulmaz bir acı.” diye konuştu.

“Dünyadan da beraber ayrıldılar”

İHA’nın haberine göre, babası ve amcalarının birbirlerine çok bağlı olduğunu dile getiren Ömer Saruhan’ın oğlu Yüksel Saruhan, “Hayatlarını beraber yaşadılar. Yetimliklerini beraber geçirdiler. Gurbetlerini de beraber yaptılar. En son dünyadan da beraber ayrıldılar. Ölüm bile onları ayıramadı. Birbirlerinin hasretlerine dayanamadılar.” şeklinde konuştu.

8afab29c 3f60 456c 9e4d 0545b3a45cb3

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP