Trabzon doğumlu! 164 yıllık bankanın ilk yabancı CEO’su

Trabzon doğumlu! 164 yıllık bankanın ilk yabancı CEO’su

ABONE OL
12 Aralık 2022 12:03
Trabzon doğumlu! 164 yıllık bankanın ilk yabancı CEO’su
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

İspanya’nın Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) bankasının CEO’su Onur Genç, yüksek enflasyonun gerek Türkiye’de gerekse Avrupa’daki tüm ekonomilerin en büyük sorunu olduğunu söyledi. Avrupa’da bankacılık sektörünün ana gündeminin enflasyon ve faiz oranları olduğunu söyleyen Onur Genç, Avrupa’da bu yıl içinde rekorlar kıran yüksek enflasyonun daha ne kadar devam edeceği sorusunun cevabını kimsenin bilmediğini ifade etti.

Genç, son iki hafta içinde üç farklı yatırım bankasıyla görüşmeler yaptığını anlatarak “Avrupa Merkez Bankası’nın 2023 sonunda faizleri getireceği yer neresi olur konusunu konuştuk. Avrupa’da faizler bugün yüzde 1,5’te. Aralık 2023 için faizlerin, bu yatırım bankalarından bir tanesi yüzde 3’e, diğeri yüzde 2’ye, ötekisi de yüzde 4’e çıkacağını söyledi. 2, 3, 4 basit rakamlar gibi gözüküyor ama ekonomiye çok fazla etki yapıyor. Neden hepsi farklı söylüyor? Çünkü enflasyonun ne kadar ve ne hızla aşağıya inebileceğini kimse kestiremiyor” dedi.

“Şu anda gerek Türkiye’de gerekse Avrupa’daki tüm ekonomilerin en büyük gündemi enflasyon. Enflasyon rakamları çok yüksek geliyor. Avrupa’da çok uzun yıllar eksilerde bile devam eden enflasyon oldu. Şimdi yüzde 11’lere çıktı” diyen Genç, “Enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde merkez bankaları faizleri artırarak enflasyonu aşağıya çekmeye, kontrol altına almaya çalışırlar. Enflasyonun nerede olduğunu, nerede olabileceğini çok net göremedikleri için merkez bankalarının faiz kararlarının da nerede olacağını çok kestiremiyoruz” diye konuştu.

Özellikle Avrupa Merkez Bankası ve Amerika Merkez Bankası’nın ekonomiyi tetiklemek için çok uzun yıllar kolay para politikaları izlediğini ve bunun sonucunda biriken tansiyonun olduğunu kaydeden Genç, şunları söyledi:

‘Avrupa’da doğalgaz fiyatları 8 kat arttı’

“Avrupa’da doğalgaz şu anda savaş öncesi döneme nazaran 8 katına çıktı. Gaz ve petrolün çok yukarı gelmesi enflasyonu tetikledi, aynı zamanda yılların biriktirdiği o tansiyonun da önünü açtı. Şimdi o tansiyonun önü açıldığı için enflasyon yukarlarda kalmaya devam ediyor. Türkiye’de çok daha fazla rakamlar ama Avrupa’daki yüzde 10 yüzde 11’lik enflasyon da görülmemiş rakamlar. Dolayısıyla bu rakamın ne kadar hızlıca aşağıya, hangi seviyelere gelebileceği ve bunun sonucu olarak da faizlerin 2 mi 3 mü 4 mü olacağı şu anda Avrupa’nın gündemini oluşturan konu.”

BBVA CEO’su Genç, Avrupa Merkez Bankasının gelecek yıl sonuna kadar faizleri yüzde 4’e kadar çıkarması halinde bunun “sıkılaştırılmış bir politika” anlamına geleceğini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Bizim ana gündemimiz enflasyon. Enflasyonla bağlantılı faizlerin nerede olacağı. Faizlerin nerede olacağıyla bağlantılı olarak da bizim işimizin kökündeki önemli konulardan bir tanesi verdiğimiz kredilerin geri dönüşüdür. Eğer faizler çok yukarıya çıkarsa ve dolayısıyla ekonomik durgunluk sert gelirse bankanın kredi maliyetleri yukarı çıkar. Verdiğimiz kredilerin geri dönüşünde sıkıntılar yaşanmaya başlar. Dolayısıyla, Enflasyon ve faizler ne olabilir? Bunun sonucundaki etki ne olabilir? Kredi maliyetleri ne olabilir? Buraları iyi okumamız lazım.”

Trabzon doğumlu

Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesi doğumlu olduğunu, Trabzon Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nin ardından Türk Eğitim Vakfı bursuyla Amerika’da Carnegie Mellon Üniversitesi’nde eğitim aldığını aktaran Genç, “Annem ve babam ben okuduğum birinci ilkokulun 4 öğretmeninden ikisiydi. Öyle bir yerde Anadolu insanının dürüstlüğünü, naifliğini, güzelliğini, iyiliğini görüyorsunuz. Sonra İstanbul’u ve arkasından Amerika’yı tanıdım ve farklı kişilerle, ortamlarla iştigal etmiş olmanın çok faydasını gördüm. Bunlar, sizin kitaptan okuyamadığınız şeyleri öğrenmenize yardımcı oluyor” dedi.

Türkiye’nin en büyük yabancı yatırımcılarından biri olan ve Garanti BBVA’nın yüzde 86 hissesine sahip olan BBVA’nın 2018 sonundan bu yana CEO’su olarak görev yapan Genç, “Gelir gelmez Brexit, ardından Allah bir daha göstermesin pandemi, şimdi savaş, enerji krizi ve yüksek enflasyon. Dolu dolu bir 4 yıl oldu. Ekonomiyi etkileyen her şey bizi de etkiler ama bizim BBVA olarak bu süreci iyi yönettiğimizi düşünüyorum. Banka oldukça iyi gidiyor” değerlendirmesinde bulundu.

164 yıllık bankanın ilk yabancı CEO’su

Genç, BBVA’nın 164 yıllık, köklü bir banka olduğunu ve ilk yabancı CEO olarak kendisinin atandığını aktararak “BBVA, 25 ülkede operasyonu olan, 740 milyar avro aktife sahip, 120 bine yakın çalışanı olan, ağırlıklı İspanya, Meksika, Peru, Kolombiya, Arjantin gibi Güney Amerika ülkelerinde ve Türkiye’de faal olan bir banka. Böylesine bir bankanın ilk yabancı ve Türk genel müdürü olmanın kendi içerisinde barındırdığı zorlukları oluyor” diye konuştu.

‘Boğaziçi Elektronik mezunuyum, yoğun çalışırım, hayatım öyle geçti’

Normal çalışmasının sabah saat 07.00’de kalkıp, 08.00’de işte olmak olduğunu ve özel bir durum olmadıkça akşam saat 20.00’ye kadar çalıştığını söyleyen 48 yaşındaki Onur Genç, günlük temposunu şöyle anlattı:

“Sabah işe geldiğimde ilk olarak piyasalarda ne oluyor diye bir bakarım. Bankacılık aynı zamanda piyasayı okuyabilme işidir ve ilk işim piyasayı değerlendirmek olur. Sonra eskiden her gün, şimdi haftada iki gün 1’er saat İspanyolca kursu ardından saat 09.30 itibarıyla toplantılarım, görüşmelerim başlar. BBVA olarak faaliyette olduğumuz ülkelerdeki yöneticilerimizin yanı sıra birçok kişi ve kurumla ilişkilerimiz oluyor. Regülatörümüz var, Avrupa Merkez Bankası ve bulunduğumuz her ülkenin Merkez Bankaları. Eğer müşteri yemeğim yoksa çok hızlı, 15 dakikada yemek yerim ve tekrar çalışma temposuna devam ederim. İspanya’da iş yemeği olursa malum 1,5-2 saat sürüyor. Ben Boğaziçi Elektronik mezunuyum, yoğun çalışırım, hayatım öyle geçti.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP