TikTok’a bir yasak daha: ‘Bağımlılık yapıyor’
193 okunma

TikTok’a bir yasak daha: ‘Bağımlılık yapıyor’

ABONE OL
31 Ağustos 2023 11:52
TikTok’a bir yasak daha: ‘Bağımlılık yapıyor’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Dinlemek için tıklayınız

Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı sosyal medya platformu TikTok’u yasaklama kararı alındığını duyurdu. Bakanlığın basın merkezinden yapılan yazılı açıklamada, TikTok uygulamasının, çocukların zihinsel gelişimi ve sağlığını olumsuz yönde etkileyen zararlı etkilerine ilişkin çok sayıda sivil toplum kuruluşundan şikayetlerin geldiği belirtildi.

AA’nın aktardığına göre, TikTok’un kullanıcıyı kısa kliplerden oluşan sanal dünyaya sürüklediği, gençlerin bunları izledikten sonra bazılarının hayati tehlike arz eden belirli videoları tekrarlamaya çalıştığı kaydedilen açıklamada, bağımlılığa neden olan bu tür içeriklerin genç neslin duygusal durumunu olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekildi.

‘ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİK SAĞLIĞI ETKİLENEBİLİR’

Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı’nın çok sayıda itirazı dikkate alarak ve gerçekleştirilen denetimlere dayanarak, ülkede TikTok’un yasaklanması kararının alındığı bildirilen açıklamada, kararın uygulanması için Dijital Kalkınma Bakanlığı’na başvurulduğu aktarıldı.

Ülkede TikTok’u yasaklama kararının herhangi bir jeopolitik amaç taşımadığı vurgulanan açıklamada, TikTok’u durdurma kararının tamamen çocukların ahlaki eğitimlerini olumsuz yönde etkileyebilecek ve psikolojik sağlıklarına zarar verebilecek bilgilerden korumak için alındığı anımsatıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP