Terminator 2’nin katı ve sıvı arasında geçiş yapabilen robotu gerçek oldu

Terminator 2’nin katı ve sıvı arasında geçiş yapabilen robotu gerçek oldu

ABONE OL
26 Ocak 2023 16:09
Terminator 2’nin katı ve sıvı arasında geçiş yapabilen robotu gerçek oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Henüz bilim kurgu filmlerindeki kapasitelerine ulaşamamış olsalar da, oldukça karmaşık işler yapabilen robotlar var. Örneğin yumuşak gövdeli robotlar dar alanlara girebiliyor; ancak orada yapabilecekleri yine de sınırlı kalıyor. Ayrıca kontrol edilmeleri de oldukça zor.

Hong Kong Çin Üniversitesi’nden Dr. Chengfeng Pan liderliğindeki bir ekip, en çok ihtiyaç duyulana göre durum değiştirebilen bir robot yaptı ve bunu özetleyen bir video yayınladı. Robotun bunu yaparak hapishaneden kaçışı korkularınızı tetikleyebilir. Zira videoda görecekleriniz, eminiz size de Terminator 2 filmini hatırlatacaktır.

Ancak bunun gibi robotların başkalarının sağlayamadığı hayat kurtarıcı hizmetleri de sağlayabileceği unutulmamalı. Pan yaptığı açıklamada, “Robotlara sıvı ve katı haller arasında geçiş yapma becerisi kazandırmak daha fazla işlevsel olmalarını sağlıyor” dedi.

Bu başarı, yazarların “manyetoaktif katı sıvı faz geçiş makinesi” olarak adlandırdıkları, manyetik alanın etkisi altında katı ve sıvı arasında geçiş yapabilen bir malzemeye dayanıyor. Araştırmacıların bunu yapmak için oda sıcaklığına yakın bir sıcaklıkta sıvıya dönüşen bir metale ihtiyaçları vardı. Cıvanın katılaşma koşulları çok soğuktur ve diğer metallerin çoğunun sıvılaşması için çok fazla ısı gerekiyor. Ancak galyum, sadece 29,8 derecelik erime noktasıyla bu işe gayet uygundu.

Ekip galyuma, Carnegie Mellon Üniversitesi’nden neodim-demir-bor manyetik mikropartiküller ekledi. Profesör Carmel Majidi bunların iki görevi olduğunu söylüyor. “Malzemeyi alternatif bir manyetik alana duyarlı hale getiriyorlar, böylece indüksiyon yoluyla malzemeyi ısıtabilir ve faz değişimine neden olabilirsiniz” diyen Majidi, indüksiyonun galyumu 25 ile 35 °C arasında ısıttığını belirterek, “ancak manyetik parçacıklar aynı zamanda robotlara hareket kabiliyeti ve manyetik alana tepki olarak hareket etme yeteneği kazandırıyor” diye ekledi.

Robotun şekil değiştirerek hapisten kaçışını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz:

Faz değiştiren malzemeler daha önce de yapılmıştı, ancak dönüştürmek için harici ısı kaynaklarına veya elektrik akımlarına ihtiyaç duyuluyordu. Robotu insan vücudunun içi gibi ulaşılması zor bir yere göndermek istiyorsanız ikisi de ideal değil.

Makalede, videodaki başarılara ek olarak, küçük robotlarının katı haldeyken 21 milimetrelik hendekleri atlayabildiği ve duvarlara tırmanabildiği, ancak sıvı haldeyken yeniden birleşmeden önce nesnelerin etrafından dolaşmak için alt bölümlere ayrıldığı bildiriliyor. Pan, “şimdi, bazı çok özel tıbbi ve mühendislik sorunlarını çözmek için bu malzeme sisteminin daha pratik kullanımlarını araştırıyoruz” diyor.

İnsan vücut sıcaklığı, galyumdan daha yüksek erime noktasına sahip bir metalin kullanımını gerektiriyor ve faz değişimi sıvılarda havadakinden daha uzun sürüyor, çünkü çevreye daha hızlı ısı kaybediliyor. Bununla birlikte, ilaçların mideye hızla iletilmesi ya da yabancı cisimlerin mideden uzaklaştırılması için potansiyel mevcut.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP