SAMSUN’DA BALIK TEZGAHLARI PALAMUTLA DOLDU
200 okunma

SAMSUN’DA BALIK TEZGAHLARI PALAMUTLA DOLDU

ABONE OL
22 Ekim 2022 15:28
SAMSUN’DA BALIK TEZGAHLARI PALAMUTLA DOLDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Dinlemek için tıklayınız

SAMSUN’da balık tezgahlarını süsleyen palamut kilosu 40 ila 80 TL arasında satılıyor. Balıkçı Mümin Aydemir, ‘Tek temennimiz hamsinin olması ama palamut bol olduğu için zor görünüyor’ dedi.

Atakum ilçesinde bulunan bir balıkçı tezgahında levrekten mezgite, barbundan çinekopa kadar çeşitli balıklar satışa sunuluyor. Bu senenin favori balığı ise palamut oldu. Ebatlarına göre 3 farklı fiyat seçeneği ile satılan palamutların adeti 40, 55 ve 80 TL’den alıcı buluyor. Balıkçılar, palamutun bol olduğu senelerde Karadeniz’in incisi hamsinin az olacağını öngörüyor. Oldukça rağbet gören diğer balıklarından çinekopun kilosu 120 TL, mezgitin kilosu 120 TL, levreğin kilosu ise 150 TL’den alıcı buluyor. Vatandaşlar tezgahlarda az da olsa hamsi bulabiliyor. Hamsinin kilo fiyatı ise 70 TL’den satılıyor.

‘TEK TEMENNİMİZ HAMSİNİN OLMASI AMA ZOR’

Bu sene hamsiden pek umutlu olmadıklarını dile getiren balıkçı Mumin Aydemir,? Tek temennimiz hamsinin olması. Ama palamut bol olduğu için hamsiden pek ümitli değiliz. İnşallah olur. Palamuttan bu sene vatandaş doydu. Fakirin yiyeceği oldu. Beklentimiz çinekopun bol olmasından yana. Görünen o ki bu sene hamsiden çok çinekop olacak? dedi.

‘SEZONUN FAVORİSİ PALAMUT’

Vatandaşların ilgisinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu söyleyen balıkçı Emrah Cenikli, ‘Mevsimin favori balığı palamut. Mevsim balığı olmasından yana hem diğer balıklara göre ekonomik olmasından yana onu insanların daha fazla tükettiği balık haline getiriyor. Bununla beraber çinekop, barbun, mezgit de vatandaşlarımız tercih etiği balıklarına arasında yer alıyor. Genellikle tercih noktasında şöyle bir durum var. Nasıl pişirileceği önemli. Mesela mangal yapacak olanlar büyük boyları tercih ediyorlar. Kızartma yapacak olan vatandaşlarımız ise çingene diye tabir ettiğimiz daha ufak ve orta balıkları tercih ediyorlar. Tezgahımız çok şükür çeşitli ve güzel’ şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP