Sabit numara ‘taciz’i ne zaman bitecek?
215 okunma

Sabit numara ‘taciz’i ne zaman bitecek?

ABONE OL
13 Eylül 2022 14:16
Sabit numara ‘taciz’i ne zaman bitecek?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Dinlemek için tıklayınız

Daha çok banka, hava yolu ve tele alışveriş şirketlerinin tercih ettiği hatlardan gelen aramalara ‘şüpheli’ olduğunu düşünerek cevap vermeyenler de var. Ancak kurumsal arama olabileceğini düşünerek cevap verip dolandırıcıların tuzağına düşenler soluğu adli makamlarda alıyor.

ŞİKAYETLER ARTIYOR

Konuyla ilgili TBMM’ye de başta 0 850’li hatlarla ilgili olmak üzere bu konuda çok sayıda şikayet başvurusu yapılıyor. Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) ise TBMM’ye gönderdiği raporda, 0 850’li hatların 0 532 gibi mobil ve diğer 0 212 gibi sabit numaralardan farkının bulunmadığını, yalnızca dolandırıcılık amaçlı kullanıldığına ilişkin yanlış algı olduğunu ve bu numaraların pek çok kurumsal şirket tarafından kullanıldığını belirtmişti.

“YÜZLERCE NUMARA ENGELLEDİM AMA BİTMİYOR”

Bu numaralardan yapılan aramaların dolandırıcılar tarafından yapılıp yapılmadığını ayırt edemeyen vatandaşlar soruna bir çözüm bekliyor. Konu sık sık sosyal medya gündeminde de yer alıyor. Bir Twitter kullanıcısı bu hatlardan yapılan aramalarla ilgili olarak, “0850’li ve 0212’li telefonların tacizi ne zaman bitecek bilgisi olan var mı? Yüzlerce numara engelledim ama bitmiyor her gün farklı bir numara arıyor. Hani yasaklanacaktı bu aramalar” diyerek tepki gösterdi.

Bir başka Twitter kullanıcısı da “0850 olan numaraları asla açmıyorum bankalar beni rahat bırakamadığı için hep onlar sanıyorum” diyerek ayrım kargaşası yaşadığına dikkat çekiyor.

https://twitter.com/elayysu/status/1569590982592569344

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP