Prof. Dr. Ziyadin Çakır’dan önemli açıklamalar! Yeni bir deprem olasılığı var mı?
  • Trabzon Time
  • Gündem
  • Prof. Dr. Ziyadin Çakır’dan önemli açıklamalar! Yeni bir deprem olasılığı var mı?

Prof. Dr. Ziyadin Çakır’dan önemli açıklamalar! Yeni bir deprem olasılığı var mı?

ABONE OL
23 Kasım 2022 09:01
Prof. Dr. Ziyadin Çakır’dan önemli açıklamalar! Yeni bir deprem olasılığı var mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde saat 04.08’de meydana gelen deprem birçok ilde hissedildi. Başta İstanbul olmak üzere çok sayıda ilde hissedilen depreme vatandaşlar uykularında yakalandı. Yaşadıkları panikle kendilerini sokağa atan birçok kişi evlerini terk edip geceyi sokakta geçirdi. AFAD’dan yapılan açıklamada 5.9 büyüklüğünde ve 6.81 derinliğindeki depremin merkez üssünün Düzce’nin Gölyaka ilçesi olduğu belirtildi. Deprem sonrasında Twitter hesabından paylaşımda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, resmi kurumlara ulaşan herhangi bir can kaybının olmadığını duyurdu. Soylu’nun açıklamasında, “Düzce’nin Gölyaka ilçesinde, saat 04.08’de gerçekleşen 5.9 büyüklüğünde depremin ardından Valiliğimiz, AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan can kaybı bilgisi bulunmamaktadır” ifadeleri yer aldı.

637da22d86b244413c8d75cf

Birçok ilde panik yaratan deprem, başta İstanbul olmak üzere Ankara, Bolu, Sakarya, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, ve İzmir’e kadar geniş bir alanda hissedildi. Düzce’de depremin ardından enerji nakil hatlarında kesinti meydana gelirken, sarsıntıyla büyük korku ve panik yaşayan vatandaşlar evlerini terk etti.

Kandilli Rasathanesi, ilerleyen dakikalarda depremin büyüklüğünü 6.0 olarak revize etti. Artçı sarsıntılara ilişkin AFAD’dan yapılan son açıklamalarda ise en büyüğü 4.3 olmak üzere 74 artçının yaşandığı bilgisi yer aldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da açıklama yaparak “Düzce Gölyaka merkezli, birçok ilimizde hissedilen 5.9 büyüklüğündeki depremde Düzce’de 1’i ağır 32, İstanbul’da 1, Bolu’da 1, Zonguldak’ta 1 kişi olmak üzere şu anki bilgilere göre yaralı sayısı 35’tir” ifadelerini kullandı. 

‘BEKLENMEYEN BİR DEPREM DEĞİLDİ’

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziyadin Çakır, endişe yaratan depremden sonra yaşadıkları korkuyu sosyal medyada paylaşan vatandaşların akıllarındaki soru işaretine açıklık getirdi. Meydana gelen depremin sürpriz olmadığını dile getiren İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziyadin Çakır “Gölyaka’nın kuzeyinde 1999 İzmit Kırığı’nın devamında kırılmayan bir parça vardı. Çok büyük olasılıkla o fay kırıldı. Dolayısıyla deprem sürpriz değildi. Sürpriz olan böylesine büyük bir depremde can kaybının olmaması ve ciddi bir hasar yaşanmamış olması. Bu gerçekten şaşırtıcı ve bu açıdan baktığımızda bu bölgede daha önce yaşanan depremden ders almışız gibi görünüyor” dedi.

Çakır “1999 depreminden bu yana geçen zaman diliminde bina stoklarının yenilenmesi ve yapı denetim politikalarının bu bölgede başarılı şekilde çalıştığı sonucuna ulaşabiliriz. Yoksa böyle büyük bir depreme eski koşullarla yakalanmış olsaydık Düzce Ovası’nda büyük bir yıkım görebilirdik” diye konuştu.

637da2a286b244413c8d75d1

‘BÖLGEDE YENİ DEPREM İHTİMALİ HEMEN HEMEN HİÇ YOK’

Depremin geniş bir bölgede hissedilmesinin normal olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ziyadin Çakır, “En son ne zaman böyle büyük bir deprem yaşandı ve dar bir alanda hissedildi? 1999’dan bu yana bu bölgede böyle bir deprem olmamıştı. Bu bilimsel olarak orta büyüklükte bir deprem ama 6 büyüklüğündeki bir deprem aslında oldukça ciddi bir afet” ifadelerini kullandı.

Depremin gerçekleştiği Düzce bölgesinde yakın bir zamanda 6 ve üzeri bir deprem olma ihtimalinin hemen hemen ortadan kalktığını ifade eden Çakır, “Bölgede ana fay üzerinde kırılmamış eksik bir vardı o parça da kırıldı. Bu hatta var olan diğer küçük faylarında bu kadar büyük deprem üretmezler. Yani yakın gelecekte bölgede 6 ve üzerinde deprem üretme potansiyeline sahip bir fay kalmadı. İzmit’ten Düzce’ye ve Bolu’ya uzanan hatta büyük bir deprem yaşanma olasılığı hemen hemen hiç yok” yorumunu yaptı.

Düzce’de gerçekleşen depremin, İstanbul ve Marmara’da beklenen büyük deprem ile bir ilgisi olmadığı vurgulayan Çakır “Yaşanan depremin yaklaşık 300 kilometre uzaklıktaki İstanbul’da beklenen depreme bir etkisi olmaz” diye de ekledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP