DOLAR 31,5812 0.02%
EURO 34,3265 -0.03%
STERLIN 40,0972 -0.08%
ALTIN 2.144,06-0,21
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 21605667,83%
Trabzon
10°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Orta Vadeli Programda Dikkat Çeken Kripto Para Detayı

Orta Vadeli Programda Dikkat Çeken Kripto Para Detayı

ABONE OL
6 Eylül 2023 17:36
Orta Vadeli Programda Dikkat Çeken Kripto Para Detayı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kripto para dünyasını ilgilendiren önemli bir gelişme var bugün. Orta Vadeli Program gündemde. Türkiye’nin 2024, 2025 ve 2026 yıllarını kapsayan ekonomik yol haritası resmen açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte OVP tanıtımı için Beştepe’de düzenlenen önemli bir toplantıya katıldı.

Başkan Yardımcısı Yılmaz’dan Orta Vadeli Program açıklaması

Başkan Yardımcısı Yılmaz, toplantıda yaptığı konuşmada Orta Vadeli Program’ın (OVP) temel detaylarını açıkladı. Programın ilk yılı olan 2024’te uygulanacak politikalar ve spesifik tedbirlerin Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda kapsamlı bir şekilde yer alacağını açıkladı.

image 80

Yılmaz, OVP ile temel amaçlarından birinin ekonomiyi tek haneli enflasyon oranlarına doğru yönlendirmek olduğunu vurguladı. Yılmaz, “OVP, 2024-2026 dönemine ilişkin temel hedefleri, tahminleri ve yapısal reform girişimlerini kapsayacak ve belirsizlikleri etkin bir şekilde azaltacaktır” dedi.

Dört ana amaç ve politika araçları

OVP’nin dört temel amacını özetleyen Yılmaz, “Hedeflerimiz arasında afetlerin etkilerini gidermek var. Tek haneli enflasyona odaklanarak makroekonomik istikrarı sağlamak var. Ayrıca ekonomik büyüme ve istihdamı sürdürmek ve sosyal adaleti teşvik etmek yer alıyor.” dedi. Ayrıca Orta Vadeli Program ile üç temel politika aracının altını çizdi. Mali disiplin, para politikası ve yapısal reformlar.

image 79

Yılmaz, orta vadede yapısal reformlardan kaynaklanan somut etkilerin önemini vurguladı. Bu reformlar aracılığıyla kısa vadeli beklentileri destekleme niyetini dile getirdi.

Merkez Bankası’nın rolü ve büyüme tahminleri

Başkan Yardımcısı Yılmaz, Merkez Bankası’nın araç bağımsızlığı çerçevesinde rolünü yerine getirme konusundaki kararlılığını teyit etti. Yılmaz, “Bu yıl yüzde 4,4 oranında bir büyüme öngörüyoruz. Son yirmi yılda büyüme ortalama yüzde 5,5 olarak gerçekleşmiştir.” ifadesini kullandı.

image 78

Yılmaz, Orta Vadeli program ile hükümetin istihdam yaratma vizyonunun altını çiziyor. Buna göre yılda 900 bin yeni istihdam yaratılmasını beklediklerini ifade etti. İşsizlik oranlarının arzu edildiği kadar hızlı düşmediğini kabul etmekle birlikte, orta vadede tek haneli işsizlik oranına ulaşma konusundaki kararlılıklarını vurguladı. Buna göre 2023’te yüzde 4, 2024’te yüzde 4, 2025’te yüzde 4,5 ve 2026’da yüzde 5’lik büyüme oranları öngördü. Kriptokoin.com olarak baktığımızda ekonomik yol haritasının açıklanması, Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda istikrar, büyüme ve istihdam yaratma yolunda ilerleme kararlılığına işaret etmektedir.

Orta Vadeli Program ve kripto para detayı

Orta vadeli ekonomik programda ayrıca kripto para birimleri için de ayrıntılar var. Buna göre Yılmaz kripto varlık alım satım platformlarının düzenleme kapsamına alınacağına vurgu yapıyor.

image 81

Orta Vadeli Program içerisinde yer alan kripto paralar için geçtiğimiz yıl yasa hazırlıkları söz konusuydu. Ancak yasa hazırlığı ile ilgili herhangi bir adım şimdilik bulunmuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP