Okul alışverişinde dikkat edilmesi gerekenler… Türk Standardları Enstitüsü (TSE) başkanı anlattı
  • Trabzon Time
  • Eğitim
  • Okul alışverişinde dikkat edilmesi gerekenler… Türk Standardları Enstitüsü (TSE) başkanı anlattı
234 okunma

Okul alışverişinde dikkat edilmesi gerekenler… Türk Standardları Enstitüsü (TSE) başkanı anlattı

ABONE OL
3 Eylül 2023 12:51
Okul alışverişinde dikkat edilmesi gerekenler… Türk Standardları Enstitüsü (TSE) başkanı anlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Dinlemek için tıklayınız

Şahin, ü​​​​​​​reticisi bilinmeyen ürünlerin tercih edilmemesi gerektiğini dile getirerek, satın alınacak ürünlerin üzerinde etiket olması ve üretici firmanın adıyla iletişim bilgilerinin bulunması gerektiğini söyledi.

Şahin, üretici firmaların bilinen ve güvenilir olmalarına özen gösterilmesi, özellikle de üreticisi bilinmeyen hiçbir ürünün satın alınmaması gerektiğini vurguladı.

‘CE’ işareti ne anlama gelir?

Okul alışverişlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer noktanın ürünlerdeki “CE” işareti olduğunu belirten Şahin, şunları kaydetti:

“Bu işaret, ürünün Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun olarak üretim yapıldığını gösteren ve AB ülkelerinde serbest dolaşımını sağlayabilmek adına ürünlerde bulunması zorunlu olan işarettir. Bu işaret, üzerine iliştirildiği ürünün insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından sağlıklı ve güvenilir olduğunu gösterir. CE işaretiyle ürünlerin öngörülen güvenlik şartlarına, performans ve kalite kriterlerine uygunluğunu da belgeleyen TSE markasına dikkat edilmelidir.”

‘Testler ve belgeler kriter olmalı’

Şahin, bir ürünün sağlığa zararlı maddeler içerip içermediğinin ancak yetkin laboratuvar ortamlarında yapılan testlerle anlaşılabileceğine işaret ederek, testler sonucunda ürünün standartlara uygunluğunun üzerinde taşıdığı işaret ve markalarla tescillendiğini dile getirdi.

Ürünün geçtiği testler ve sahip bulunduğu belgelerin alıcı için kriter olması gerektiğini belirten Şahin, şu değerlendirmede bulundu:

“Ambalajlı ve standartlara uygun ürünler tercih edilmeli. Ürünler bazında dikkat edilmesi gereken analizler incelendiğinde kurşun kalem ve boya kalemlerinde kurşun, kadmiyum, arsenik, krom gibi toksik ağır metallerin analizlerinin yapılmış olması gerekliliği öne çıkmaktadır. Aksi takdirde ağır metallerin çocuklarda uzun vadede birikimi nörolojik hastalıklara yol açabilmektedir.”

Okul çantası seçerken nelere dikkat edilmeli?

Şahin, okul çantası gibi tekstil ürünü olarak değerlendirilen ürünlerde kanserojen olan azo boyar madde analizlerinin mutlaka yapılmış olması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca çantanın plastik kısımlarında fitalat, metal kısımlarında ise nikel analizinin yapılmasının önemine işaret eden Şahin, “Silgi gibi yumuşatılmış PVC (polivinilklorür) kullanılan ürünlerde fitalat analizi yapılmalı. Suluk gibi plastiklerde ise ‘BPA Free’ ibaresi olan ürünler tercih edilmeli.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP