Öğretmen kariyer sınavı için başvurular başladı

Öğretmen kariyer sınavı için başvurular başladı

ABONE OL
26 Eylül 2022 14:37
Öğretmen kariyer sınavı için başvurular başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı’na başvuruda bulunan ve başvuruları onaylanan öğretmenlerden 30 Ekim 2022 tarihine kadar lisansüstü eğitimini tamamlayacak olanlar, eğitimlerini tamamladıklarına dair belgelerini ibraz etmeleri ve MEBBİS’te ilgili modülde öğrenim durumlarının güncellenmesi kaydıyla sınavdan muaf tutulabilecek. Başvuruda bulunacak adaylardan resmî eğitim kurumlarında görev yapanlar MEBBİS e-Devlet şifreleriyle, özel öğretim kurumlarında görev yapanlar ise e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapabilecek. MEB dışındaki diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan öğretmenlerin başvurularına yönelik iş ve işlemler, görev yaptıkları kurumlarca yapılacak duyuru doğrultusunda kurumlarınca yürütülecek.

UZMAN VE BAŞÖĞRETMENLİK BAŞVURU ŞARTLARI
Adaylar yazılı sınav başvurularını basvuru.meb.gov.tr adresinden yapabilecek. Başvurulara ilişkin detaylar ise şöyle yer alıyor:
Uzman öğretmenlik için başvuruda bulunacaklarda; yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla aday öğretmenlik dâhil öğretmenlikte en az on yıl hizmetinin bulunması, öğretmen olarak görev yapıyor olması, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının bulunmaması, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yönelik hazırlanan en az 180 saatlik Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı’nı tamamlamış olması, uzman öğretmenlik mesleki gelişim çalışmalarını bitirmiş olması gerekiyor.

Başöğretmenlik için başvuruda bulunacaklarda ise; yazılı sınav başvuru tarihinin son günü itibarıyla uzman öğretmenlikte en az on yıl hizmetinin bulunması, uzman öğretmen olarak görev yapıyor olması, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının bulunmaması, uzman öğretmenlerin mesleki gelişimlerine yönelik hazırlanan en az 240 saatlik Başöğretmenlik Eğitim Programı’nı ve başöğretmenlik mesleki gelişim çalışmalarını tamamlamış olması şartları aranıyor.

SINAV ÜCRETİ ALINMAYACAK
Yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğretmenler uzman öğretmenlik, doktora eğitimini tamamlayan uzman öğretmenler ise başöğretmenlik için öngörülen yazılı sınavdan muaf tutulacak. Uzman öğretmenlik/başöğretmenlik için başvuruda bulunacak adaylardan yazılı sınavdan muaf tutulacak olanların da uzman öğretmenlik/başöğretmenlik için aranan şartları taşımaları gerekiyor. Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı’na başvuruda bulunacak adaylardan herhangi bir sınav ücreti ise alınmayacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP