Kürşat Zorlu’dan Kerkük açıklaması: Süreci takip ediyoruz

Kürşat Zorlu’dan Kerkük açıklaması: Süreci takip ediyoruz

ABONE OL
3 Eylül 2023 16:24
Kürşat Zorlu’dan Kerkük açıklaması: Süreci takip ediyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Irak’ın Kerkük kentinde ordu kontrolündeki binanın Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) devredilmesine karşı başlayan protestolarda ölü sayısı artarken, İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu’dan açıklama geldi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Zorlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in süreci izlediğini ifade ederek, “Akşener gün boyunca süreci yakından takip ederek girişimlerde bulunmuş ve bugün itibariyle Ortak Operasyonlar Komutanlığı’nın kullandığı binayla ilgili konunun ertelendiği bilgisi tarafımıza verilmiştir” dedi.

Kentte sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını hatırlatan Zorlu, “Barış ve sükunetin sağlanması yönünde çabaların yoğunlaştırılması en büyük temennimizdir. Irak’ın huzur ve bütünlüğü, Kerkük’ün istikrarlı ve hakça bir yönetime kavuşmasından geçmektedir. İYİ Parti olarak bundan sonra da Irak Türklüğünün yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçleri, 2014’te IŞİD’in ortaya çıkmasından sonra Irak ordusunun Kerkük’te boşalttığı üslere konuşlanmaya başlamış ve 3 yıl boyunca kentte denetimi fiilen ele almıştı. IKBY’nin 25 Eylül 2017’de düzenlediği bağımsızlık referandumunun ardından, merkezi hükümete bağlı güçler 16 Ekim 2017’de Kerkük’e girerek kentteki Peşmerge varlığına son vermişti.

Irak ordusu KDP binasını boşaltıp Kerkük Operasyonlar Komutanlığı karargahı yapmıştı. KDP, söz konusu binanın daha önce kendileri tarafından kullanıldığını ve yeniden kendilerine verilmesi gerektiğini belirtiyor. Binanın Başbakan Sudani’nin talimatıyla boşaltılarak KDP’ye devredilme hazırlıkları yapıldığı iddialarına karşı başlatılan protestolar, 25 Ağustos’tan beri devam ediyor. Karargah önündeki gösterilere Kerkük’teki Sünni Arap Aşiretleri, Türkmenlerden farklı gruplar ve Kays el-Hazali liderliğindeki Asayib Ehlilhak Hareketi taraftarından bazı kişiler destek veriyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP