Kız Kulesi için geri sayım başladı

Kız Kulesi için geri sayım başladı

ABONE OL
17 Kasım 2022 17:20
Kız Kulesi için geri sayım başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Meclis Plan Bütçe Komisyonunda yaptığı açıklamada, 2002 itibarıyla 9 bin 42 kültür varlığının ülkemize iadesinin sağlandığını, 2 bine yakın kültür varlığı ile ilgili proje, restorasyon, teşhir tanzim çalışması gerçekleştirildiğini belirtti. Ersoy şöyle konuştu:

KIZ KULESİ RESTORASYONU TAMAMLANIYOR

İstanbul’un önemli simgelerinden Kız Kulesi’ni, uluslararası restorasyon ilkeleri ve Bilim Kurulu eşliğinde restore ediyoruz. 2023 yılı ilk çeyreği itibarıyla tamamlandığında İstanbul’un güzellikleri Kız Kulesi panoramasından gözlemlenebilecek.

vapur01

Restorasyon afişinin arkasından geçen vapur görüntüsünün sosyal medyada paylaşılması, tarihi yapının yıkıldığına ilişkin söylentilere neden olmuştu

ALSANCAK TEKEL FABRİKASI KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK

137 yıllık tarihiyle endüstri mirasımızın önemli öğelerinden biri olan Alsancak Eski Tekel Fabrikasını restore ederek, 7’den 70’e toplumun her kesimine hitap edecek nitelikte Sanat ve Kültür Merkezi olarak 2023 yılı mart ayında hizmete açacağız. Bu merkezin; kentin kültür sanat yaşamına yön verecek bir sanatsal cazibe merkezi olarak önemli bir avantaj sağlayacağına inanıyoruz.

 

DİYARBAKIR CEZAEVİ, MÜZE VE KÜLTÜR MERKEZİNE DÖNÜŞECEK

Diyarbakır’ın ve ülkemizin hafızasına acı hatıralarla kazınan Diyarbakır Cezaevi; müzeleri, tiyatro salonu, atölyeleri, kütüphanesi ve açık hava etkinlik alanlarıyla hizmet edecek bir ‘Müze ve Kültür Merkezi’ olacak. Ülkemizin acı hatıralarını oluşturan darbeler tarihi ve insanlık onuruna karşı işlenen suçların bir daha yaşanmaması için mekanlar oluşturulacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0