Kıyı balıkçıların umudu Batı Karadeniz taraflarından gelecek olan palamutta

Kıyı balıkçıların umudu Batı Karadeniz taraflarından gelecek olan palamutta

ABONE OL
27 Eylül 2022 16:03
Kıyı balıkçıların umudu Batı Karadeniz taraflarından gelecek olan palamutta
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Şu sıralar genellikle Batı Karadeniz taraflarında avlanan palamudun Trabzon açıklarına gelmesini bekleyen kıyı balıkçıları sezonun en kısır Eylül dönemini yaşıyor. Eylül ayı itibariyle pek avlanamadıklarını belirten kıyı balıkçıları özellikle Kasım-Aralık aylarında balığın daha bol olacağı ümidini taşıdıklarını belirttiler.

Eylül ayında avladıkları balığın 2-3 yıl öncesine göre ancak dörtte biri avladıklarını belirten balıkçılardan Temel Erkaya, “Bu sezon şu ana kadar 2-3 yıl öncesinin dörtte biri bile balıkçılık olmadı. İnce balık Kasım ayında daha iyi olur Kasım ayını bekleyeceğiz. Şu an Trabzon açıklarında balık pek yok palamut Akçakoca, İnebolu, Zonguldak taraflarında. Dolayısıyla balık Batı Karadeniz’de bizim buralarda pek yok. Kıyı balıkçıların en önemli balığı mezgit dolayısıyla mezgit yok bunun yanı sıra çinakop yok. Küçük balıkçılar yok olup gidiyor gün büyük teknelerin günü onlarında giderleri çok büyük. Palamut balığı Kasım-Aralık ayında daha iyi olur” dedi.

Karadeniz‘in Eylül ayından sonra şenleneceğini belirten balıkçılardan Kadir Kavzoğlu, “72 yaşındayım yıllardan beri balıkçılık yapıyorum. Şu anda buranın balığı 30-40 milde ya da Rus sahillerinde. Sinop’tan aşağı olan balık bu aybaşında boğazdan içeri girer ancak o balıkta Doğu Karadeniz‘e gelmez. Doğu Karadeniz‘in balığı bu aydan sonra eskilerin tabiriyle kestane karasından sonra olacak vatandaş bol bol balık yiyecek. Dolayısıyla bu sezon çinakop ta olacak sargan da olacak hepsi olacak. Eylül ayında kıyı balıkçıları olarak istediğimiz avlanmayı yapamadık dolayısıyla bizim için kısır geçiyor diyebiliriz. Bu sene hamsi de olacak bu sıralar az da olsa ağlarımıza takılmaya başladı. Şu sıralar büyük tekneler Batı Karadeniz’de palamut avında. Benim görüşüm Eylül ayından sonra Karadeniz şenlenecek” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP