DOLAR 28,9550 0.12%
EURO 31,2274 -0.13%
STERLIN 36,4421 -0.08%
ALTIN 1.889,280,14
BIST 7.978,821,58%
BITCOIN 1255741-1,09%
Trabzon
16°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kılıçdaroğlu: Vatandaşa ve piyasalara güven verecek programı derhal açıklayın
  • Trabzon Time
  • Ekonomi
  • Kılıçdaroğlu: Vatandaşa ve piyasalara güven verecek programı derhal açıklayın

Kılıçdaroğlu: Vatandaşa ve piyasalara güven verecek programı derhal açıklayın

ABONE OL
20 Ağustos 2023 17:01
Kılıçdaroğlu: Vatandaşa ve piyasalara güven verecek programı derhal açıklayın
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla döviz mevduatına uygulanan zorunlu karşılık oranlarını artırmıştı. Ayrıca, yabancı para mevduattan KKM’ye dönüşüm hedefi uygulamasına ve TL payına göre ilave/indirimli menkul kıymet tesis uygulamasına da son verilmişti.

‘Alelacele bir karar’

X’ten (Twitter) yazılı açıklama yayınlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kararı “Haftasonu piyasalar kapalıyken yine ‘Kervan yolda dizilir’ anlayışıyla, birtakım kararlar açıklandı” diyerek yorumladı.

Kararı ‘alelacele’ bulan CHP lideri, bunun sebepsiz olmadığını, “Harç bitti, yapı paydos!” dememek için ‘suyunu çeken tulumbaya dolambaçlı yollardan su taşımaya çalışıldığını’ savundu.

‘Kuruya döviz rezervi makyajlanıyor’

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

“TCMB, bir yandan bankaların yabancı para zorunlu karşılıklarını artırarak kuruyan döviz rezervlerini makyajlamaya; diğer yandan bankaların menkul kıymet tesisleriyle oynayarak, kapısının önüne terk edilen Kur Korumalı Mevduatın (KKM’nin) yükünü hafifletmeye uğraşıyor.

Rakamlar ortada… 17 Ağustos itibariyle, “TCMB net döviz pozisyon açığı (SWAP dahil)” 61 milyar $. “Kasa sıfır” demek için; 61 milyar $’a ihtiyaç var. TCMB’nin bilançosunda takip ettiği henüz gerçekleşmemiş kur farkı zararı ise 706 milyar lira.

‘KKM kaynaklı zarar 565 milyar lira’

Yine 17 Ağustos itibariyle TCMB’nin, büyük ölçüde KKM’den kaynaklanan zararı 565 milyar lira. Hazine’nin geçen yıldan bu yana KKM için ödediği 152 milyar lira da cabası. Bu ülke böyle bir ekonomik yıkım ve soykırımla daha önce hiç karşılaşmadı.

“En kötü senaryoda bile Hazine’ye yük gelmiyor” dedikleri KKM uygulaması; ülkenin kaynaklarını emen koca bir kara deliğe dönüştü. Sebep oldukları yüksek enflasyon Türk Lirasının “değer biriktirme” işlevini tamamen yok etti. KKM, dolarizasyonu çok yüksek seviyelerde katılaştırdı.

Biz bunların olacağını daha önce söyledik. Saray Hükümetini defalarca uyardık. Bu sıkıntıları nasıl aşacağımızı “Ortak Politikalar Mutabakat Metni” ile ortaya koyduk. Bugün geldiğimiz noktada haklı çıkmaktan hiç mutlu değiliz. Bu ağır yükü 85 milyon hep beraber ödeyeceğiz.

‘KKM bu şekilde tasfiye edilemez’

Bütüncül bir program yerine, parça başına alınan kararlarla bu sorun çözülemez. KKM bu şekilde tasfiye edilemez. Parça başına alınan kararlar vatandaşlarımızı ve piyasaları daha da ürkütebilir. Kaş yapayım derken, göz çıkarılabilir.

TCMB’nin son aldığı kararlarla ya bankalar mevduat faizlerini ciddi şekilde artıracak; ya da yüksek enflasyon ortamında millet KKM’den dövize koşacak. Peki, kasada döviz yokken bu nasıl karşılanacak?

‘Artık havanda su dövmeyin’

Artık havanda su dövmeyin. Önümüzdeki bir yılda çevrilmesi gereken dış borç 206 milyar $. Hazine’nin sadece önümüzdeki dört ayda ödeyeceği dış borç 4,5 milyar $. Ama diğer tarafta ülkemizin döviz pozisyon açığı arşa çıkmış.

Vatandaşlarımıza ve piyasalara güven verecek bir programı artık derhal açıklayın. Eylül’de açıklayacağınız Orta Vadeli Program bu çerçevede önemli bir fırsattır. Herkese güven verecek para, maliye politikalarıyla, tutarlı bir makro ihtiyati çerçeveyi ortaya koyun.

Bu programla orta vadede KKM’den nasıl çıkacağınızın yol haritasını kamuoyuna açıklayın. Dolarizasyonu ve ülkemizin risk primini gerçekten düşürmek istiyorsanız, bu söylediklerimi mutlaka yapın. Aksi halde millet ve tarih huzurunda çok ağır vebal ödersiniz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP