Kerkük’teki ordu binası Barzani’ye veriliyor: Irak Türkmenleri isyan etti…
  • Trabzon Time
  • Dünya
  • Kerkük’teki ordu binası Barzani’ye veriliyor: Irak Türkmenleri isyan etti…

Kerkük’teki ordu binası Barzani’ye veriliyor: Irak Türkmenleri isyan etti…

ABONE OL
2 Eylül 2023 18:03
Kerkük’teki ordu binası Barzani’ye veriliyor: Irak Türkmenleri isyan etti…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kerkük kentinde güvenliği sağlayan Ortak Operasyonlar Komutanlığı binasının Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani’nin talimatıyla Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) devredilme hazırlıkları, kentteki Türkmen ve Araplar tarafından protesto ediliyor.

ITC Başkanı Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Merkezi hükümete bağlı güçlerin 16 Ekim 2017’de kente girmesinden sonra Ortak Operasyonlar Komutanlığı olarak kullanılan binanın Kerkük’ün istikrarı, güvenliği ve huzurunun sembolü olduğunu ifade eden Turan, “Kerkük’teki Ortak Operasyonlar Komutanlığı binası Petrol Bakanlığına ait. Hiçbir partinin orayı siyasi faaliyeti için kullanmasını istemiyoruz” dedi.

Yasal olan tüm partilerin ülkenin her yerinde siyasi faaliyet hakkına sahip olduğunu, gerek KDP gerekse herhangi bir siyasi partinin kentte istediği yerde bina satın alıp, kiralayabilme hakkı olduğunu vurgulayan Turan, “Türkmenler olarak bu sembol binanın siyasi amaçlı kullanılmasını kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.

Kerkük yerel idaresinin bu binanın Ortak Operasyonlar Komutanlığınca kullanılması için yeniden onarımına yaklaşık 1 milyar Irak dinarı harcadığına dikkati çeken Turan, binanın mülkiyetine dair kararın da yargı tarafından verilmesini beklediklerini belirtti.

Turan, Kerkük’teki protestonun başladığı ilk günden itibaren Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile irtibatta olduğunu ve bu kriz için çeşitli çözüm önerileri sunduğunu da kaydetti.

KARARGAHIN KDP’YE VERİLMESİNE KARŞI PROTESTO

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçleri, 2014’te terör örgütü DEAŞ’ın ortaya çıkmasından sonra Irak ordusunun Kerkük’te boşalttığı üslere konuşlanmaya başlamış ve 3 yıl boyunca kentte denetimi fiilen ele almıştı.

IKBY’nin 25 Eylül 2017’de düzenlediği sözde “bağımsızlık referandumu” ve Kerkük’ü ilhak girişiminin ardından, merkezi hükümete bağlı güçler 16 Ekim 2017’de Kerkük’e girerek kentteki Peşmerge varlığına son vermişti.

Irak ordusu KDP binasını boşaltıp Kerkük Operasyonlar Komutanlığı karargahı yapmıştı.

KDP, söz konusu binanın daha önce kendileri tarafından kullanıldığını ve yeniden kendilerine verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Binanın Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani’nin talimatıyla boşaltılarak KDP’ye devredilme hazırlıklarına karşı başlatılan protestolar, 25 Ağustos’tan beri devam ediyor.

Karargah önündeki gösterilere Kerkük’teki Sünni Arap Aşiretleri, Türkmenlerden farklı gruplar ve Kays el-Hazali liderliğindeki Asayib Ehlilhak Hareketi taraftarından bazı kişiler destek veriyor.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP