İstiklal bombacısından çelişkili ifade
131 okunma

İstiklal bombacısından çelişkili ifade

ABONE OL
17 Kasım 2022 17:12
İstiklal bombacısından çelişkili ifade
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Dinlemek için tıklayınız

İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin ölümüne, 81 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırıda gözaltına alınanların savcılıktaki sorgusu devam ediyor. Aralarında 23 yaşındaki Suriyeli terörist Ahlam Albashir’in de olduğu 49 kişi sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi.

İfade işlemleri için 29 savcı görevlendirildi. Savcılık ifadeleri devam ederken Albashir’in polisteki ifadesinin detayları da ortaya çıktı.

‘Hacı’ kod adlı terörist tarafından önce Cerablus’a gitmek üzere görevlendirildiğini ancak bu görevi kabul etmediğini bunun üzerine Türkiye görevi verildiğini belirten Albashır. şunları söyledi:

“HACI SENİ ÇAĞIRIYOR”

– Bölgenin zenginlerinden biri olan aynı zamanda YPG’nin istihbarat biriminden olduğunu öğrendiğim Hasan diye biri bana geldi, “Hacı seni yanına çağırıyor, sana çok önemli bir görev verecek” dedi. Ben de Hasan’la birlikte Hacı’nın yanına gittim. Hacı, “Madem Cerablus’a gitmiyorsun o zaman Bilal’le birlikte Türkiye’ye gideceksin” dedi. Ben de kabul ettim.

– Hacı bize 400 lira para ve 2 tane telefon verdi. Giriş için bütün ayarlamaları yaptıklarını söyledi. Sonra İdlib’te Bilal’le buluştuk. Bilal’i ilk defa İdlib’te gördüm. 27 Temmuz’da Hatay’a geldim. Oradan da ticari bir araçla İstanbul’a geldim. Bilal bana Türklerden nefret ettiğini söyledi. Bilal’in telefonuna bir konum geldi. Araç şoförü diğerlerini indirdi beni ve Bilal’i de konumdaki adrese, Ferhat Habeş isimli adamın evine götürdü.

– İstanbul’a geldikten sonra Ferhat Habeş’e ait atölyede çalışmaya başladık. Bilal hiç dışarı çıkmadı. Ben de saldırıdan önce iki kere Yasir K. ile birlikte keşif yapmak için Taksim’e gittim. En son saldırıdan 11 gün önce gittim Taksim’e. Her seferinde Yasir götürdü beni. Pazar günü öğleden sonra Bilal, Yasir ve ben birlikte yola çıktık. Taksim’e geldik.

“ÇANTALARI BIRAK VE ORADAN UZAKLAŞ”

– Bilal bana kahverengi çanta ile beyaz poşeti almamı söyledi. Ben aldım onları yürüdüm. Oturduğum yere geldim. 40 dakika orada oturdum. Sonra çantaları bırakıp abiye kıyafetlerin olduğu bir mağazaya gittim. Fakat tam o sırada Hacı bana fotoğraf ve video gönderdi. Videoyu izlediğimde benim bankta oturduğum anların fotoğraflarını gördüm. Korkuya kapıldım ve aynı banka geri döndüm. Sonra Hacı beni aradı, “Çantaları bırak ve oradan uzaklaş” dedi. Ben kalkıp uzaklaşmaya başladım sonra da patlama meydana geldi.

– Sonra ben Esenler’deki eve gittim. Ahmet Jarkas geldi beni aldı. Telefonumu kırdı ve Küçükçekmece’ye götürdü. Biz burada olduğumuz süre boyunca çanta hep Bilal’in yanındaydı.

FOTOĞRAF İDDİASI YALAN ÇIKTI

Ahlam Albashır’in ‘Fotoğraflarımı çektiler” iddiası üzerine çevredeki güvenlik kameralarını inceleyen polis, herhangi kimsenin kadın teröristin fotoğraflarını çekmediğini belirledi. Bunun üzerine teröristin, “Korktuğum için yaptım süsü vermek için böyle bir ifade kullandım” dediği belirtildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP