Gölyazı kar güzelliğine hasret kaldı

Gölyazı kar güzelliğine hasret kaldı

ABONE OL
25 Ocak 2023 14:48
Gölyazı kar güzelliğine hasret kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bursa’nın Nilüfer Belediyesi öncülüğünde devam eden kazılarda ortaya çıkarılan buluntulara göre, yaklaşık 2 bin 600 yıl önce yaşamın başladığı Gölyazı, doğal güzellikleriyle ilgi görüyor.

resim5 22227164 small

FOTO: AA

Japon Seyahat Acentaları Birliğince (JATA) “Avrupa’nın en güzel 30 kasabası” arasında gösterilen, yağışların fazla olduğu dönemlerde göl suyunun yükselip evlerin önüne kadar gelmesi dolayısıyla “Küçük Venedik” olarak nitelendirilen yarımada, bu yıl yetersiz yağışlar nedeniyle kışın eşsiz görüntüsünden uzak kaldı.

resim12 22227129 small

FOTO: AA

Beyaz örtüyle oluşan güzellikle de kış aylarında turistlerin ilgi gösterdiği turizm bölgesinde, işletmeciler tarafından dört gözle kar yağışı bekleniyor.

Gölyazı Mahallesi’ndeki geçen yıl 25 Ocak’ta çekilenler ile bu yıl aynı noktalardan çekilen görüntülere bakıldığında bölgedeki hava değişimi gözler önüne seriliyor.

resim3 22227161 small

FOTO: AA

“Dört gözle kar yağışlarını bekliyoruz”

Gölyazı Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Atilla Yılmaz, AA muhabirine, son yılların en kurak kışlarından birini geçirdiklerini söyledi.

Ülke genelinde olduğu gibi Gölyazı Mahallesi’nde de kuraklığın çok yoğun yaşandığını belirten Yılmaz, bu mevsiminde su seviyesinin yükseldiği bölgelerin halen boş olduğunu dile getirdi.

resim4 22227165 small

FOTO: AA

Yılmaz, yağışlarla beraber Gölyazı’nın Venedik’e benzediğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Yağış olmayınca maalesef Venedik’e benzer görüntüden uzak kaldık. Havaların duruma göre yerli ve yabancı turistler yoğun olarak buraya geliyor.

Burası yazın da kışın da çok farklı oluyor. Kar yağışına büründüğünde bambaşka bir görüntüye kavuşuyoruz. Biz dört gözle kar yağışlarını bekliyoruz. Yağışlarla beraber misafir sayımız da artıyor. Görünüm çok güzel oluyor. Kuraklık bizi de etkiledi.”

(AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP