Geceleri Kaşınıyorsanız Hemen Doktora Gidin! Bu Hastalığa Yakalananların Sayısı 40 Kat Arttı!
  • Trabzon Time
  • Sağlık
  • Geceleri Kaşınıyorsanız Hemen Doktora Gidin! Bu Hastalığa Yakalananların Sayısı 40 Kat Arttı!

Geceleri Kaşınıyorsanız Hemen Doktora Gidin! Bu Hastalığa Yakalananların Sayısı 40 Kat Arttı!

ABONE OL
20 Ekim 2023 14:21
Geceleri Kaşınıyorsanız Hemen Doktora Gidin! Bu Hastalığa Yakalananların Sayısı 40 Kat Arttı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Dermatoloji Derneği ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı, son yıllarda Türkiye’de uyuz salgınlarının arttığına dikkat çekerek halkı uyuz hastalığı konusunda bilinçlendirmeye çalışıyor.

Dermatologlar, uyuzun erken tanısının sağlanması, tedavinin etkili bir şekilde uygulanabilmesi ve hastalığın yayılmasının önlenmesi için çeşitli çalışmalar yürütüyor.

geceleri kasiniyorsaniz hemen doktora gidin 2

DEPREM SONRASI UYUZ VAKASI ARTTI

Prof. Dr. Murat Durdu, ülkede son beş altı yıldır uyuz salgınlarının yaşandığını ve özellikle deprem sonrası salgınların artış gösterdiğini belirtiyor. Şubat ayındaki depremin ardından uyuz vakalarının giderek çoğaldığına dikkat çeken Prof. Dr. Durdu, uyuz nedeniyle yaşanan şiddetli kaşıntıların toplum sağlığı sorunu haline geldiğine işaret ediyor.

geceleri kasiniyorsaniz hemen doktora gidin

SAĞLIKLI KİŞİLERE ÇOK KOLAY BULAŞIYOR

Özellikle geceleri artan kaşıntının uyuzun belirgin semptomlarından biri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Durdu, erkeklerde kasık, koltuk altı, el ve parmak aralarında görülen şiddetli kaşıntıların uyuz vakalarında akla gelmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, uyuzlu bir kişi tarafından sağlıklı bir kişiye kolayca bulaşabileceği için temasın önemli bir faktör olduğunu vurguladı.

geceleri kasiniyorsaniz hemen doktora gidin 4

SON 4 YILDA 40 KAT ARTTI

Uyuzun, Türkiye’de bildirilmesi gereken bir hastalık olmaktan çıkarıldığına işaret eden Prof. Dr. Durdu, günde 3-5 hastanın uyuz vakası olduğunu ve bazı polikliniklerde bu oranın hastaların yüzde 30-40’ını bulduğunu belirtiyor. Uyuz vakalarının 2017’ye göre 2018 yılında yaklaşık 7 kat, 2017’ye göre 2019 yılında ise 30 kat arttığına dikkat çekti. Durdu, “Hekimler olarak eskiden 1- 2 vaka görürken, ‘Halen Türkiye’de uyuz varmış’ diye söylerdik. Şu an, günümüzde polikliniğe gelen hasta sayısını 40 olarak ele alırsak; bunun en az 3-4’ü uyuz vakası olmaktadır. Bazı klinikler, gelen hastanın yüzde 30-40’ını uyuzun oluşturduğunu söylüyor. Kesin verileri almak için bildirimi zorunlu hale getirip, bakanlıkça verilerin verilmesi lazım. Bu konuda bazı çalışmalar yapılmış. Son 3- 4 yıl içerisinde 30- 40 kat arttığı ile ilgili veriler var.” ifadelerine yer verdi.

geceleri kasiniyorsaniz hemen doktora gidin 3

Özellikle yeni doğan bebeklerde uyuzun önemli bir sorun olduğuna işaret eden Prof. Dr. Durdu, bebeklerin, uyuzlu kişilerle temas etmesi sonucu hastalanabileceğine ve tanının gecikebileceğine dikkat çekiyor. Ayrıca, uyuzlu kişilerin aile üyelerinin de tedavi edilmesi gerektiğini vurguladı.

Türk Dermatoloji Derneği, uyuzun tanı, tedavi ve önlenmesi konularında kamuoyunu bilinçlendirmeyi ve halk sağlığını korumayı amaçlıyor. Uyuzun Türkiye’de artan bir sorun olduğuna dikkat çeken dermatologlar, erken teşhis ve etkili tedavinin önemini vurguladı. Bu nedenle uyuzun Türkiye’deki ilaç listesine alınarak, hastaların daha kolay bir şekilde tedavi edilmesinin sağlanmasını talep etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP