Fıkralara bile konu olmuştu: Bu isimler artık unutuldu

Fıkralara bile konu olmuştu: Bu isimler artık unutuldu

ABONE OL
13 Ocak 2023 16:41
Fıkralara bile konu olmuştu: Bu isimler artık unutuldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle
42a942425bde402ea6dcb85a917a15d8
Trabzon Ortahisar İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde bu yıl itibariyle nüfus kütüklerinde Temel, Fadime, Dursun isimlerine pek rastlanılmazken, Trabzonlular özellikle dizilerde yer alan oyuncuların isimlerini çocuklarına koyuyor.

ad94c6bd2
Trabzon Ortahisar İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne gelen aileler kızlarına genelde Duha, Azel, Duru, Defne, Zümra; oğullarına ise Alp, Alpaslan, Göktuğ, Ata gibi isimleri koymak için geliyor.

21505c3f3
Temel, Fadime ve Dursun isimleri pek tercih edilmiyor.

d0b331494
Eskiden yeni doğanlara genelde Temel, Dursun isimleri takıldığını belirten ilçe sakinlerinden Fatma Ersoy, “Geçmişte yeni doğanlara çocuklara benim ismim gibi Fatma, Ayşe, Emine, erkeklere Dursun, Temel gibi isimler takılırdı. Şu anda erkek olsun kız çocuklarımız olsun farklı isimler takılıyor. Kızlara genellikle Asel, Duru, Ayberk, Defne, Zümra erkeklerde ise Alperen, Uzay, Ata, Dağlar gibi isimler takılıyor. Temel, Fadime isimlerinin yaşatılmasından yanayım” dedi.

b1a51c561
Temel, Dursun, Fadime isimlerinin günümüzde de kullanılmasından yana olduğunu belirten Sami Şenocak ise, “68 yaşındayım. Geçmişte erkeklere ağırlıklı olarak Temel, Dursun takılırdı. Bu isimlerin yanı sıra Mehmet, Mustafa takılırdı. Kızlara ise Ayşe, Hava, Emine, Fadime gibi isimler takılırdı. Şimdi ise genellikle dizilerdeki oyuncuların isimleri takılıyor. Kızlara genellikle Duha, Asel, Duru, Defne, Zümre erkeklere ise Alp, Alpaslan, Göktuğ gibi isimler kullanılıyor. Dolayısıyla eski isimlerin günümüzde de kullanılmasından yanayım” diye konuştu.

25e575ed6
Öte yandan Trabzon’un Arsin İlçe Belediye Başkanlığı, 2012 yılında yöreye özgü Temel ve Fadime gibi isimlerin unutulmaya yüz tutması üzerine aileler tarafından yeni doğan bebeklere verilmesi için bir kampanya başlatmış ve kampanya çerçevesinde yeni doğan bebeklere Temel, Dursun ve Fadime gibi isimlerden bir tanesi takan aileye altın hediye etmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP