FETÖ kumpasına uğramanın bedeli 2 bin lira

FETÖ kumpasına uğramanın bedeli 2 bin lira

ABONE OL
21 Eylül 2022 17:10
FETÖ kumpasına uğramanın bedeli 2 bin lira
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Yarbay Tamer Karslıoğlu, GES Komutanlığı’nda bilişim uzmanı, şifre çözücüydü. Bir word dosyasında adı geçtiği için casusluk şüphelisi oldu, 25 Ekim 2010’da gözaltına alındı. İstanbul Askeri Casusluk soruşturmasının 56 şüphelisinden biriydi. Büyük çoğunluğunu denizci subayların oluşturduğu davanın tek karacı subayıydı. Yargılama sürdüğü sırada şüpheliler arasında TSK’dan atılan tek subay da o oldu. 14 Mart 2012’de TSK’dan ilişiği kesildi. 17-25 Aralık sonrasında “İstanbul askeri casusluk” soruşturmasının da FETÖ kumpası olduğu anlaşıldı. Ocak 2016’da Tamer Karslıoğlu ile 56 şüpheli beraat etti. Karslıoğlu’nun Anayasa Mahkemesi’ne 2014’te yaptığı başvuru, 3 yıl sonra 6 Eylül 2017’de sonuçlandı.

MADDİ TAZMİNAT TALEBİ TAMAMEN REDDEDŞLDİ

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararı sonrası Tamer Karslıoğlu, uğradığı haksızlık nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası açtı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın alacaklı olarak yer aldığı davada 15 Eylül günü karar verildi.
Ankara 13. Bölge İdare Mahkemesi, Tamer Karslıoğlu’nun 32 bin 130 lira maddi ve 5 bin liralık manevi tazminat talebini büyük ölçüde ret etti.
Mahkeme 32 bin 130 liralık maddi tazminat talebinin tamamen reddine, 5 bin liralık manevi tazminat talebinin ise 2 bin lira olarak ödenmesine karar verdi.

“BİZİMLE DALGA GEÇİYORLAR”

Karardan sonra Odatv’ye konuşan Tamer Karslıoğlu “Maddi zararım yokmuş, manevi olarak da 5 bin lira değil, 2 bin lira zarara uğramışım. Para önemli değil ancak bu kararlar bence tarihi kararlar. Bizle dalga geçiyorlar. Adamlar korunarak kaçtılar. Geride adaletsizlik kaldı” dedi.
Tamer Karslıoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:
Bundan yıllar önce akıl almaz adaletsizliklerle FETÖ’nün polisleri delil üretti, savcıları iftiralar yarattı ve hakimleri cezalar yağdırdı. Yüzlerce silahlı kuvvetler mensubu yıllarca hapislerde yattı, onuruna yediremeyenler intihar etti, hastalanıp ölenler oldu, mesleklerini kaybedenler, aile düzenleri bozulanlar oldu. Süreç içerisinde FETÖ deşifre oldu ve bize kumpas kuranların çoğu göz göre göre yurt dışına kaçırıldı. Hala bize bu zulmü yapanlar tam olarak adalet karşısında yaptıklarının cezasını almadı. Bu kadar adaletsizlik ve mağduriyet üzerine verilen bu kararın şahsımla bir ilgisi olmadığını tüm bu süreç boyunca bu korkunç adaletsizliklere karşı gösterilen bir tutum olduğunu değerlendiriyorum.”

KUMPAS KURANLAR TUTUKLANDI VE KAÇTI

Tamer Karslıoğlu’nun içinde yer aldığı İstanbul Askeri Casusluk kumpasının ilk savcısı Fikret Seçen hakkında da FETÖ’den yakalama kararı çıkarılmıştı. Davanın duruşma savcısı Celal Kara da Zekeriya Öz ile birlikte yurt dışına firar etti. Soruşturmayı yürüten dönemin Emniyet Müdürü Nazmi Ardıç yasadışı dinleme ve FETÖ’den tutuklandı. Karslıoğlu’nun TSK’den atılmasına onay veren Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin tüm üyeleri de 15 Temmuz’dan sonra tutuklandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP