EYT’den memnuniyet anketi! AK Partili seçmenin oranı CHP’li seçmeni ikiye katladı
  • Trabzon Time
  • Politika
  • EYT’den memnuniyet anketi! AK Partili seçmenin oranı CHP’li seçmeni ikiye katladı

EYT’den memnuniyet anketi! AK Partili seçmenin oranı CHP’li seçmeni ikiye katladı

ABONE OL
30 Aralık 2022 17:58
EYT’den memnuniyet anketi! AK Partili seçmenin oranı CHP’li seçmeni ikiye katladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonlarca vatandaşın merakla beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yaş şartının sınırının olmadığını açıkladı. Bu gelişmenin hemen ardından ASAL Araştırma, EYT düzenlemesinde yaş şartının kaldırılmasını vatandaşlara sordu.

ARAŞTIRMA 26 İLDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Araştırma; 29-30 Aralık 2022 tarihleri arasında Türkiye genelinde NUTS-1 sistemine göre İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa, Kayseri, İzmir, Diyarbakır, Adana, Samsun, Konya, Antalya, Gaziantep, Erzurum, Mardin, Hatay, Zonguldak, Manisa, Aydın, Malatya, Van, Balıkesir, Trabzon, Kırıkkale, Giresun, Tekirdağ ve Ağrı dahil 26 ilde 18 yaş ve üzeri 1.513 kişiyle telefon yöntemiyle gerçekleştirildi.

EYT’DEN MEMNUNİYET YÜZDE 58.6

ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yaş şartının kaldırılmasını vatandaşlara sordu. Yaş şartının kaldırılmasından memnun olduğunu söyleyenlerin yüzdesi 58.6’yı bulurken, “Hayır, memnun değilim” diyenlerin yüzdesi 25.3 ve “Fikrim yok/Cevap yok” diyenler ise yüzde 16.1’de kaldı.

KARARSIZLAR DAĞITILDIĞINDA MEMNUNİYET YÜZDE 69.8

Katılımcılara “Hükümetin Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yaş şartını kaldırmasından memnun musunuz?” diye soruldu. Katılımcıların yüzde 58.6’sı “Evet” yanıtını verdi. Yüzde 25.3’ü ise “Hayır” dedi. “Fikrim yok/Cevap yok” diyenler ise yüzde 16.1’de kaldı. “Fikrim yok/Cevap yok” diyenler orantısal olarak dağıtıldığında EYT’den “Memnuniyet” yüzde 69.8 , “Memnun olmayanlar” ise yüzde 30.2 olarak çıktı.

AK PARTİLİ SEÇMENİN YÜZDE 83.5’i MEMNUN

Siyasi tercihlerine göre dağılımında ise AK Partililerin yüzde 83.5’inin, MHP’lilerin ise yüzde 79.4’ünün açıklanan EYT düzenlemesinde yaş sınırının olmamasından memnun olduğu saptandı. İYİ Parti’li seçmenin yüzde 50.6’sı, HDP’li seçmenin yüzde 46.3’ü ve CHP’li seçmenin ise yüzde 45.2’si EYT düzenlemesinden memnun olduğunu belirtti.

CHP’Lİ SEÇMENLERİN YÜZDE 38.9’U MEMNUN DEĞİL

Seçmene göre dağılımda ‘EYT düzenlenmesinden yaş sınırının kaldırılmasından’ memnun olmayanlara bakıldığında ilk sırada yüzde 38.9 ile CHP’li seçmen yer aldı. Onu yüzde 34.5 ile HDP’li seçmen, yüzde 30.4 ile İYİ Parti’li seçmen izledi. Diğer seçmenlerin yüzde 33.4’ü ise Hükümetin EYT düzenlemesinde yaş şartını kaldıracağı açıklamasından memnun olmadığını ifade etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0