DOLAR 32,5898 0.3%
EURO 34,7204 -0.15%
STERLIN 40,4872 -0.34%
ALTIN 2.501,770,71
BIST 9.524,59-0,06%
BITCOIN 0%
Trabzon
15°

HAFİF YAĞMUR

12:25

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

EYT son durum nedir? EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor?
283 okunma

EYT son durum nedir? EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor?

EYT son durum nedir? EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor? - Sayıları milyonlarca kişinin mağduriyetini son erdirecek EYT adımları için geri sayım başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT'nin Ocak 2023'te yürürlüğe gireceğini açıkladı. EYT için tek bir formül üzerinde çalıştıklarını belirten Bakan Bilgin, daha önceki konuşmalarında staj ve çıraklık dönemi sigortaların EYT kapsamında olmayacağını belirtmişti.

ABONE OL
20 Ekim 2022 14:37
EYT son durum nedir? EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Dinlemek için tıklayınız

Prim günü ve sigortalılık süresi şartları sağlanarak da emekli olunabilirken, 8 Eylül 1999 tarihinde yapılan değişiklikle yaş şartı getirilmesi, EYT sorununu ortaya çıkardı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili tek formül üzerinde çalıştıklarını belirterek, EYT’nin Ocak 2023’te yürürlüğe gireceğini açıkladı.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT) NE ZAMAN ÇIKACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ‘2023’e Doğru Şehir Buluşmaları’ kapsamında Afyonkarahisar’a geldi.EYT ile ilgili Bilgin, “Çok konuşulan, birçok insanın da merak ettiği EYT meselesi var.

Onu çözeceğiz. Türkiye zorlu ekonomik şartlar içerisinde çalışanlarını olumsuz tablo karşısında koruyacak sosyal politika uygulamalarıyla topluma gerekli desteği sağlama yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.EYT’nin uygulamaya gireceği tarihi de açıklayan Bakan Bilgin, şöyle konuştu:

*Televizyonlarda sık sık ‘işte şunlar da girecek, bunlar da çıkacak’ öyle bir şey yok. 99 öncesi biliyorsunuz, yaşla ilgili bir sorun var. O sorunu biz çözüyoruz ve önümüzde tek bir model var. Tek bir formül var daha doğrusu. Onun hesapları yapıyoruz.

*Çok sayıda insan var tahmin edeceğiniz gibi. Onların durumlarını, çalışma gün sayılarını, yıllarını, vesaire sosyal güvenlikteki sağlık sigortası primlerini gözden geçirip en uygun, en kapsayıcı çözümlemeyi yapacağız.

*Mesafe aldık ama şimdi açıklamayacağım. ‘Niye şimdi açıklamıyorsunuz?’ diyenler var. Bir defa çalışmamız bitmedi. İkincisi, adım adım açıklıyoruz. Zaten açıklasak da ocaktan sonra uygulamaya sokulacak.*Şimdi açıklamanın bu anlamda acelesi yok. Sözleşmeli personel, geçici işçiler, diğer sorunları açıklayacağız. Aralık ayının ilk haftasında çalışma biter bitmez de meclise intikal ettireceğiz. (DHA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP