Esnafa açıklama yapması için Soylu’nun danışmanı talimat verdi iddiası

Esnafa açıklama yapması için Soylu’nun danışmanı talimat verdi iddiası

ABONE OL
25 Kasım 2022 18:05
Esnafa açıklama yapması için Soylu’nun danışmanı talimat verdi iddiası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in Trabzon’da düzenlediği basın toplantısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik açıklamalarının ardından Trabzon’da 24 esnaf odası başkanı ve bazı muhtarlar basın açıklaması yaparak Süleyman Soylu’ya sahip çıktı.

AÇIKLMADA ÖZEL’İ HEDEF ALDILAR

AKP İl Başkan Yardımcısı Ömer Topaloğlu’nun da katıldığı basın toplantısında açıklamayı 24 esnaf odası başkanı adına Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik açıklamayı okudu. İlik açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Trabzon’daki STK’lar olarak İçişleri Bakanımız bizler için kırmızı çizgidir. Bizim tepkimiz siyasal bir tepki değildir. Biz sadece gece gündüz ülkesi, milleti ve devleti için büyük fedakarlıklar yapmış olan şehrimizin evladına haksız ve fütursuz saldırganlığa karşı çıkıyoruz.

Özel, şanlı ordumuzun terörle mücadelesine neden destek vermediklerini açıklasın. Tezkereye neden ‘hayır’ dediklerinin hesabını versin. Teröristleri neden yüreklendirdiklerini izah etsin. Trabzonlular olarak lüzumsuz ve gereksiz iftiralarla, değerimiz olan evlatlarımıza saldırmasına asla razı olmayız”

Muhtarlar adına açıklama yapan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk de benzer ifadelerle CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’i hedef alarak, “Özel’in siyasi eleştirilerine karışmayız ancak Sayın bakanımıza karşı yaptığı hakaretlerinin önüne geçeriz” şeklinde konuştu.

trabzon1

Bazı muhtarlar esnaf odası başkanı Soylu’ya destek açıklaması yaptı.S

TALİMATI SOYLU’NUN DANIŞMANI ALİ FAİK HACIOĞLU VERDİ

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ve CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu basın toplantısı düzenleyerek bu açıklamaların organize bir şekilde talimatla yaptırıldığını söyledi. CHP Gurup Başkan Vekili Özgür Özel’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelttiği soruları tekrar okuyan CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, şöyle konuştu:

“Özgür Bey’in açıklamaları ortada, bunlardan hangisi iftira, hangisi yanlış, vicdanlarınıza soruyorum. Sistematik bir şekilde Özel’e, partimize ve bizlere bir saldırı başlatıldı. Bir yerlerden işaret fişeği yakılmış, düğmeye basılmış. Oda başkanı ‘siyasi tepki değildir’ diyerek siyasi bir açıklama yapıyor.

Ankara’dan bir telefon geliyor, talimat veriyor, ‘çıkın bu konuda açıklama yapın’ diyor. Soylu’nun makamından gelen bir talimatla yapılan açıklama nasıl siyasi olmaz. Oda başkanlarını arayıp ‘çıkıp tepki verin’ diyerek bu açıklamaları yaptıran İçişleri Bakanı Soylu’nun danışmanı Ali Faik Hacıoğlu.

Şehrim adına üzülüyorum. Bu arkadaşlarımızın işi kendi mesleklerine ilişkin sıkıntıları çözmektir. Çıkıp birilerinin talimatı ile açıklama yapmak yakışmadı. Eğer böyle bir şey bizden de giderse lütfen buna alet olmasınlar. Odaların kuruluş amacına bu tür işler yakışmaz. Bu düpedüz siyasete alet olmaktır.”

trabzon2

24 esnaf odası basının basın toplantısına AKP İl Başkan Yardımcısı Ömer Topaloğlu da katıldı.

“İMAMOĞLU’NA ATILAN İFTİRAYA NEDEN SESSİZ KALDINIZ?”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 526 terör örgütünün dökümünü vereceğim’ sözlerini hatırlatan Kaya, “Bir sene geçti hala ortada bir şey yok. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na atılan bir iftira değil miydi? O zaman Trabzon’un evladına atılan iftiraya neden sessiz kaldınız. Öbürleri gerçek, bu düpedüz iftira. Bu mu Trabzonluluk? Herkesi vicdanlı olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu ise “Bir suç örgütünün liderinin yaptığı açıklamalar gün gibi ortadayken o zaman bu kırmızıçizgileri oluşmamış mıydı? Neden o zaman tek bir söz edemediler” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP