Dışişleri’nin yalanladığı SADAT’ın ortağı istifa etti
218 okunma

Dışişleri’nin yalanladığı SADAT’ın ortağı istifa etti

ABONE OL
12 Temmuz 2022 11:39
Dışişleri’nin yalanladığı SADAT’ın ortağı istifa etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Dinlemek için tıklayınız

Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi’nin (MKE) ürettiği silahların Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SADAT) tarafından yurt dışına satıldığını söyleyen SADAT’ın ortağı Mehmet Naci Efe’nin yönetim kurulu üyeliğinden istifa ettiği ortaya çıktı.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği TBMM önergesinde SADAT’ın yurtdışı faaliyetlerini gündeme getirerek “SADAT AŞ’ye faaliyetlerini yurtdışında yürütmeleri konusunda dost müttefik ülkelere ya da başka ülkelere sunmak üzere ‘sözlü referans’ oldunuz mu? Ya da ‘referans mektubu’ verdiniz mi?” diye sordu. Çavuşoğlu, bu soru önergesine verdiği tek cümlelik yanıtta, “Konu bakanlığımın görev alanına girmemektedir” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesinden Bora Erdin’in haberine göre iddiaların sahibi Efe’nin 4 Temmuz’da istifa ettiği ortaya çıktı.

Efe, şirkete 26 Haziran’da istifasını sundu, resmi olarak ise istifa 4 Temmuz’da kayıtlara düştü.

Efe, geçen mayıs ayında verdiği bir röportajda “MKE’nin ürettiği ürünleri, yurt dışında müttefik olduğumuz ve ülkemizin izin verdiği ülkelere götürüp satıyoruz” demişti. TBMM KİT Komisyonu’nda geçen haziran ayında konuşan MKE AŞ Genel Müdürü Yasin Akdere, “MKE AŞ’nin SADAT ile alışverişi olmamıştır” demişti.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP