DOLAR 31,5872 -0.03%
EURO 34,3559 -0.04%
STERLIN 40,1677 -0.06%
ALTIN 2.147,06-0,05
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 21319967,71%
Trabzon
10°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Büyüme endişeleri emtia piyasasını baskıladı

Büyüme endişeleri emtia piyasasını baskıladı

ABONE OL
23 Ocak 2023 13:17
Büyüme endişeleri emtia piyasasını baskıladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin sözle yönlendirmeleri ve resesyon endişeleriyle geçen hafta emtia piyasasında dalgalı bir seyir izlendi. Dolara olan talebin azalmasına karşın ekonomik aktiviteye yönelik endişeler emtia piyasasını etkiledi.

Emtia piyasasında, resesyon ve para politikalarına ilişkin belirsizliklerle fiyatlamaların zorlaştığı bir hafta geride kalırken, analistler, piyasalarda fiyat baskılarının hafiflemeye devam edeceğine dair iyimserliğin sürmesine karşın ekonomik görünüme ilişkin daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu ifade etti.

FED ÜYELERİNDEN POLİTİKA YÖNLENDİRMELERİ

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, politika faizinde yüzde 5’e ulaşmak için olabildiğince hızlı hareket edilmesi gerektiğini belirtirken, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester da faizlerin yıl sonu için öngörülen yüzde 5,25-5,50 aralığının biraz üzerine çıkması gerektiğini söyledi.

Boston Fed Başkanı Susan Collins ise politika faizinin yüzde 5’in biraz üzerine çıkarılması ve bir süre orada tutulması gerektiğini bildirdi.

Diğer yetkililere kıyasla “güvercin” tondaki açıklamaları ile tanınan Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’ye dönmesini sağlamak için para politikasının bir süre daha kısıtlayıcı olacağı sinyalini verdi.

İYİMSER BEKLENTİLER TÖRPÜLENDİ

Fiyat baskılarının azalacağı beklentilerinin güçlenmesi ile Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yılın ikinci yarısında faiz artırımlarını yavaşlatabileceği söylentileri öne çıkarken, ECB Başkanı Christine Lagarde’ın enflasyon hedefine ulaşana kadar faizleri artırmaya devam edeceklerini vurgulaması bu konudaki iyimser beklentileri törpüledi.

ALTIN HARİÇ DEĞERLİ METALLERDE DÜŞÜŞ

Geçen hafta altın hariç değerli metallere düşüş eğilimi hakim oldu. 1937 dolarla 22 Nisan 2022’den bu yana en yüksek seviyeyi test eden altının onsu, haftayı yüzde 0,4 artışla 1926 dolardan tamamladı.

Küresel çapta resesyon riski ve para politikalarının seyrine ilişkin endişeler, yatırımcıların odağında kalmaya devam ederken, belirsizlikler altın fiyatlarını destekledi.

Geçen hafta gümüş yüzde 1,4, platin yüzde 2,2 ve paladyum yüzde 3,5 değer kaybetti. Paladyum, resesyon endişelerinden en çok etkilenen emtia araçları arasında yer alıyor.

BAZ METALLER YILA AZALAN STOKLA BAŞLADI

Geçen hafta metallere genel olarak iyimser bir hava hakim olurken, analistler, baz metallerin yıla azalan stoklarla başladığını ifade etti. Tezgah üstü piyasada bakır yüzde 2,9, alüminyum yüzde 0,4, nikel yüzde 3,3 ve çinko yüzde 2,4 değer kazanırken, kurşun yüzde 2,2 düştü.

4,2911 dolara kadar yükselen bakırın libresi, resesyon endişeleriyle 4,0681 dolara kadar gerilese de geçen haftayı yüzde 2,9 artışla 4,2192 dolardan tamamladı.

BAKIR ARZ ENDİŞELERİYLE YÜKSELDİ

Şili’deki bakır madeni Antofagasta’nın üretimi geçen yıl yüzde 10 civarında düşerken, bakır ayrıca, Peru’da arza yönelik endişeler, dolara olan talebin azalması ve Çin ekonomisine yönelik iyimserlikle yükseldi.

Peru’daki Las Bambas madenine karşı yerli halkın yaptığı protestolar küresel bakır arzının yüzde 2’sini tehdit ediyor. Peru’nun üçüncü büyük bakır madeni Las Bambas, güvenlik endişeleri nedeniyle 3 Ocak’tan bu yana bakır konsantresi teslimatı yapamıyor.

Las Bambas, açıldığı 2016’dan bu yana çok sayıda gösterinin hedefi olurken, yerli gruplar, madencilik şirketleri tarafından kullanılan arazi ve yollar için daha fazla tazminat istiyor.

ALÜMİNYUMA TALEBİN ARTMASI BEKLENİYOR

Alüminyum da Goldman Sachs Group’un metal için tahminlerini yükseltmesinin ardından arttı. Otomotivden elektroniğe kadar birçok alanda kullanılan alüminyumda, fiyatın Avrupa ve Çin’den gelecek taleple sert biçimde yükselmesi bekleniyor.

Çin’de işlenmemiş alüminyum ithalatı artarken, ihracat da yükseldi. Analistler, nikel arzının sınırlı ve temiz enerji üretiminde nikelin talep gören bir metal olduğunu vurguladı.

ENERJİ EMTİALARINDA KARIŞIK SEYİR

Enerji emtialarında geçen hafta karışık bir seyir izlendi. Brent petrol yüzde 2,5 artarken, New York Ticaret Borsası’nda işlem gören doğalgaz yüzde 7,2 azalış kaydetti.

Brent petrol fiyatlarındaki yükselişte, sıkı Covid-19 tedbirlerinin kaldırıldığı Çin’de ekonomik aktivite ve petrol talebinin artacağına yönelik iyimserlik etkili oldu.

ÇİN EKONOMİSİNE DAİR İYİMSER TABLO

İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Çin’in ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Liu Hı, Covid-19 tedbirlerinin kaldırılmasının ardından ülkede yaşamın ve üretimin olağan seyrine döndüğünü ifade ederek, Çin ekonomisi için 2023’te iyimser bir tablo çizdi.

Liu, yeni yılda ithalat, kurumsal yatırımlar ve hanehalkı harcamalarının artacağını öngördüklerini belirterek, Çin’in dışa açılma politikasını ve piyasa ekonomisi anlayışını sürdüreceğini de kaydetti.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel petrol talebinin bu yıl günlük 101 milyon 720 bin varil ile rekor seviyeye ulaşmasını bekliyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve IEA, yayımladıkları petrol piyasası raporlarında, Çin’deki ekonomik toparlanmayla birlikte küresel petrol talebinin 2023’te rekor seviyeye ulaşacağı öngörüsünde bulundu.

Doğalgaz fiyatları ise ılımlı hava koşullarının sektörel olarak tüketimi dengelemesi, ülkelerin stokları hızlı bir şekilde doldurmasıyla düşüş kaydetti.

KAHVEYE İLİŞKİN ÜRETİM ENDİŞELERİ ARTTI

Tarım emtialarında geçen hafta dalgalı bir seyir izlendi. Chicago Ticaret Borsası’nda işlem gören buğday yüzde 0,1, soya fasulyesi yüzde 1,2 ve pirinç yüzde 0,2 değer kaybederken, mısır yüzde 0,3 arttı.

Intercontinental Exchange’de (ICE) pamuk yüzde 5,5 ve kahve yüzde 1,7 değer kazanırken, şeker yüzde 0,2 ve kakao yüzde 2,9 düştü.

Brezilya’da kahve yetişen alanlarda toprak nem oranının 7 yılın zirvesine çıktığına dair haberlerle kahveye ilişkin üretim endişeleri arttı ve kahve fiyatlarında yükseliş kaydedildi. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP