Burcu’nun balkondan düşerek ölümünde mahkeme yine 13 yıl hapis verdi
283 okunma

Burcu’nun balkondan düşerek ölümünde mahkeme yine 13 yıl hapis verdi

ABONE OL
12 Aralık 2022 12:06
Burcu’nun balkondan düşerek ölümünde mahkeme yine 13 yıl hapis verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Dinlemek için tıklayınız

ANTALYA’da manken Burcu Çağlayan’ın (22) 12 yıl önce balkondan düşerek ölümüyle ilgili yargılanan sanık İbrahim Tokgöz hakkında verilen beraat kararı, istinaf mahkemesince bozuldu. 13 yıl 9 ay hapse mahkum edilen ve tutuklama kararı çıkartılan Tokgöz, duruşma salonundan firar etti. Dosyaya bakan Yargıtay’ın sanık hakkında verdiği beraat kararı sonrası yeniden davayı gören istinaf mahkemesi, önceki kararında direndi. Dosya, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda karara bağlanacak.

Antalya’da evli ve 1 çocuk annesi Burcu Çağlayan, 24 Temmuz 2010 tarihinde, gece iş insanı İbrahim Tokgöz’ün Muratpaşa ilçesi Fener Mahallesi’ndeki evinin balkonundan, zemindeki elektronik mağazasının terasına düşerek öldü. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı 4 yıl süren soruşturma sonunda İbrahim Tokgöz hakkında ‘kasten öldürme’, arkadaşı Murat Ergüç hakkında ise ‘kasten öldürmeye yardım etme’ suçlamasıyla ömür boyu hapis istemiyle dava açtı. Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Tokgöz ve Ergüç beraat etti. Burcu Çağlayan’ın ailesinin avukatı Ahmet Onaran, istinaf mahkemesine başvurarak karara itiraz etti. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi’nde 2017 yılında görülen temyiz duruşmasında, sanıklardan Ergüç’ün beraat kararı onandı. Tokgöz hakkındaki beraat kararını bozan mahkeme, sanığı ömür boyu hapse mahküm etti. Eylemin olası kastla gerçekleşmiş olması, tahrik hükümleri ve duruşmadaki iyi halini değerlendiren mahkeme, hapis cezasını 13 yıl 9 aya indirdi ve tutuklanmasına hükmetti. Karar sanık İbrahim Tokgöz’ün yüzüne okunduktan sonra, ailesi ve yakınları tepki gösterdi. Bu sırada yaşanan kargaşadan yararlanan Tokgöz, duruşma salonundan çıkıp firar etti. Cumhuriyet savcılığı, İbrahim Tokgöz hakkında yakalama kararı çıkardı. Polis, firari sanığın yakalanması için çalışma başlattı.

KARAR YARGITAY’DA BOZULDU22 Eylül 2022 tarihinde Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, sanık İbrahim Tokgöz hakkında ceza verilmesinin isabetsizlik olduğu gerekçesiyle istinaf mahkemesinin kararını bozdu. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi’nde yeniden görülen davaya, Burcu Çağlayan’ın annesi Sebiha Uluç ve taraf avukatları katıldı. Şikayetinin devam ettiğini belirten Sebiha Uluç, sanığın cezalandırılmasını talep ettiklerini söyledi. Uluç, kızı Burcu Çağlayan’ın hayat dolu olduğunu ve intihar etmediğini anlattı. Kızının kanlı elbisesinin hala ortada olmadığını belirten Uluç, “Savunma tarafından asılsız iddialarda bulunulmuştur. Benim kızım şizofreni değildir. Kızımın ölümü üzerine polis beni aradığında, boş bir binadan düştüğünü belirtmiştir. İbrahim Tokgöz’ün evinden düştüğüne dair bilgi vermediler, çocuğum kesinlikle uyuşturucu kullanmazdı, ayrıca çocuğumun ‘imdat’ diye bağırdığını da duyanlar var. Ayrıca İbrahim Tokgöz ve Esra A. uyuşturucu satıyordu. Bu sebeple kızımı ortadan kaldırdılar” dedi.CEZA DAİRESİ, KARARINDA DİRENDİTaraf avukatlarının savunmalarının ardından duruşma savcısı, sanığın beraatı yönünde mütalaa verdi. Mahkeme heyeti, duruşma sonunda kararında değişiklik yapmayıp, önceki kararında direndi.’HİÇBİR KADININ EVLADI ÖKSÜZ KALMASIN’Duruşma sonrası açıklama yapan Sebiha Uluç, “Benim kızım 12 yıl önce cinayete kurban gitti. 5’inci kattan atıldı ve atan kişi mahkemeye sadece 1 kez geldi. Sonra da mahkemeden firar etti. Yüreğimiz yanıyordu. Bugün kızımın davası görüldü ve doğru karar verildi. Sanık ceza aldı. Hiçbir kadının evladı öksüz kalmasın, hiçbir kadın cinayete kurban gitmesin. Olay olduğunda torunum 2,5 yaşındaydı, şimdi 15 yaşında bir genç kız oldu. Torunum da annesini olayının aydınlanmadığına çok üzülüyor. Adalet yerini buldu. Hiçbir kadına böyle şeyler yapılmasın” dedi.SANIK MAHKEMEDEN FİRAR ETTİ

Ailenin avukatı Ahmet Onaran, Burcu Çağlayan’ın ölümünden sonra yaklaşık 3,5 yıl süren soruşturmanın ardından Antalya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanıkların tutuksuz yargılandığını, sanık Tokgöz’ün mahkemeye hiç gelmediğini anlattı. Onaran, 2016 yılında özel bir oturum açılarak sanık Tokgöz’ün ifadesinin alındığını, 2017 yılında hakkında beraat kararı verildiğini hatırlattı. Karar sonrası temyize giderek duruşmanın Antalya Bölge Adliyesi Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi’nde 2017 yılında görüldüğünü aktaran Onaran, “Sanık için 13 yıl 9 ay ceza verildi. Huzurda bulunan sanık hakkında tutuklama kararı verildi. O an oluşturulan ve önceden tertip edildiğini düşündüğümüz kargaşadan yargılanan sanık, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’nin 5’inci katından bir şekilde kaçtı ve kaçırıldı. Hakkında cinayet davasından kaynaklanan tutuklama kararı olmasına rağmen 2022 yılına kadar emniyet mensupları bu kişiyi bulamadı. 22 Eylül 2022 tarihinde Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi sanık hakkındaki kararı bozdu. Bugün yapılan duruşmada mahkeme tüm tarafları dinledi. Sanık yine ortada yoktu. Bize göre göstermelik bir sağlık raporuyla mahkemeden kaçırıldı. Mahkeme, kendi kararında direndiğini açıkladı. Biz bu olayın kasten olduğunu hep başından beri iddia ettik. Kasten öldürmeye ilişkin sanığın daha yüksek ceza alması için elimizden gelen hukuki mücadeleyi vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP