Brezilyalı Richarlison’dan yoksulluğa röveşata

Brezilyalı Richarlison’dan yoksulluğa röveşata

ABONE OL
25 Kasım 2022 18:06
Brezilyalı Richarlison’dan yoksulluğa röveşata
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Kupası’nda dün akşam oynanan ve Brezilya’nın Sırbistan’ı 2-0 yendiği maçta takımının iki golünü de atan Richarlison’un 2 yıl önce halkının içinde yaşadığı zor koşullara yönelik yaptığı açıklama gündeme geldi. Yıldız oyuncu siyası eleştirilerde bulunmuştu.

Brezilya’da böyle, sadece seçim zamanı dikkat çekersin

Brezilya’daki siyasi partilerin politik tavırlarına yönelik eleştiride bulunan Richalison “Bana neden konuşuyorsun diye soruyorlar. Ama belki kimin için konuşuyorsun sorusu daha doğru olur. Geldiğim yerdeki insanların ne sesi var ne de zamanı. Çok azı iyi bir hayat için neyin önemli veya eksik olduğunun farkında. Brezilya’da böyledir, yalnız seçim zamanı dikkat çekersin.” demişti.

1641571.jpg

Bir eyalet 22 gün elektriksiz kalmamalı

Herhangi bir siyasi partiye üye değilim. Ama büyük bir eyaletin 22 gün boyunca elektriksiz kalmasının yanlış olduğunu, ya da yemek, sağlık, eğitim ve barınmanın temel hak olduğunu bilmek için bir partiye ihtiyacım yok.

Bilim tek kurtuluş

Bir ülkenin gelişmesi için bilimin temel yapı taşı olduğunu savunan oyuncu “Ömrüm boyunca laboratuvarda bulunmadım. Ama bilimin tek kurtuluş yolu olduğunu herkese savunabilirim. Bunu bir futbolcu olarak günlük hayatımda da görebiliyorum. İşimi yapabilmem için vücudumun bilime ve tıbba ihtiyacı var.” ifadelerini kullanmıştı.

Irkçılık tesadüf değil

Brezilya’da birçok kişinin ırkçılık mağduru olduğunu belirten 25 yaşındaki oyuncu “Brezilya’da her gün onlarca insanın ırkçılık mağduru olduğunu, zorbalığa maruz kaldığını öldürüldüğünü, görmek için diplomaya gerek yok. Bir makalede okumuştum. Yoksul nüfusun %75’i siyahi, her yıl öldürülenlerin %76’sı da siyah. Sizce bu bir tesadüf mü?” yorumunu yapmıştı.

Futbol beni kurtardı

Futbolun hayatını değiştirdiğini söyleyen Totthenham’lı oyuncu “Bana fırsat verip ben istatistiklere olmaktan kurtardığı için Tanrıya her gün şükrediyorum. Futbol benim hayatımı kurtardı! İşte bu yüzden konuşuyorum, bir duruş sergiliyorum ve öfkemi paylaşıyorum: benim kadar şanslı olmayan tüm Brezilyalılar için asgari haysiyet ve eşitlik talep ediyorum.” diyerek eşitliği savunmuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP