Bilim Kurulu Üyesi Şener’den yeni varyant uyarısı: Baskın hale gelebilir
  • Trabzon Time
  • Sağlık
  • Bilim Kurulu Üyesi Şener’den yeni varyant uyarısı: Baskın hale gelebilir
186 okunma

Bilim Kurulu Üyesi Şener’den yeni varyant uyarısı: Baskın hale gelebilir

ABONE OL
1 Eylül 2023 14:24
Bilim Kurulu Üyesi Şener’den yeni varyant uyarısı: Baskın hale gelebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Dinlemek için tıklayınız

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Eris’in (EG.5.1) ardından gündeme gelen Pirola (BA.2.86) varyantıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Şener, Pirola’nın bilim çevrelerinde “süper varyant” olarak adlandırılmaya başlandığını belirtti. Aşıyla vücutta oluşan antikorların, Pirola varyantını durduramayacağı yönünde hipotezlerin olduğunu belirten Şener, “Pirola varyantının aşıdan kaçan bir varyant olma ihtimali ve diğer varyantlar içerisinde sivrilip baskın hale gelme ihtimali yüksek gibi görülüyor” ifadelerini kullandı.

‘BELİRTİ VARSA TEST YAPTIRIN’

Pirola varyantının ölüm ya da hasta yatış oranlarını artırdığına yönelik bir bilginin olmadığını ancak sürecin takibinin oldukça önemli olduğunu ifade eden Şener, şöyle devam etti:

“Ülkemiz dahil olmak üzere bazı ülkelerde, artık Covid-19 salgınıyla ilgili şikayetlerinde kişiler çoğunlukla hastanelere gitmiyorlar, herhangi bir test yaptırmıyorlar. Pirola varyantında da semptomlar aynı. Vatandaşlarımız, ateş, eklem ağrısı, kas ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, tat ve koku kaybı, ishal ve halsizlik, kas, eklem ağrısı gibi semptomlardan birkaç tanesi varsa, herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurup mutlaka PCR testi yaptırmalı. Test pozitifse, en azından kendileri açısından hastalığı geçirme zamanını belirlemeleri gerekiyor.”

Gelecek dönemde dünyada “varyantlara yönelik aşılamaların” ya da “aşı takvimlerinde değişikliklerin” gündeme gelmesini beklediklerini kaydeden Şener, şunları söyledi:

“Bu değişiklikler süreci içerisinde herhangi bir hasta için aşının gerekli olup olmadığını, hastanın son 6 ay içerisinde Kovid-19 enfeksiyonu geçirip geçirmediğine bakarak değerlendiriyoruz. Kişi eğer son 6 ay içerisinde Kovid-19 enfeksiyonu geçirmişse, sonbahar ve kış dönemi için aşılanmalarına gerek yok. Eğer buna yönelik herhangi bir test yaptırmadıysa, gereksiz bir aşılamayla, ‘bağışıklığın yeniden tetiklenmesi’ dediğimiz bir durumla karşı karşıya kalması söz konusu olabilir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP