Bakan Tunç önemli açıklama! Yalan haberi yayanlar hakkında harekete geçildi
  • Trabzon Time
  • 3.Sayfa
  • Bakan Tunç önemli açıklama! Yalan haberi yayanlar hakkında harekete geçildi
470 okunma

Bakan Tunç önemli açıklama! Yalan haberi yayanlar hakkında harekete geçildi

ABONE OL
1 Eylül 2023 19:48
Bakan Tunç önemli açıklama! Yalan haberi yayanlar hakkında harekete geçildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Dinlemek için tıklayınız

Gazeteci Murat Yetkin, Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Ceren Özdemir’i evinin önünde bıçaklayarak öldüren ve müebbet hapis cezasına çarptırılan Özgür Arduç’la ilgili bir iddiayı gündeme getirdi. Yetkin, katil Arduç’un açık cezaevine alındığını iddia etti.

BAKAN TUNÇ’TAN YALANLAMA

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Özgür Arduç’un açık cezaevine alındığı iddiasına tepki gösterdi.

Bakan Tunç, yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu:

“Ordu’da evinin önünde Ceren Özdemir’i vahşice öldüren ve ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 30 yıl 58 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan hükümlünün açık cezaevine alındığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bulunan hükümlü, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiği için kanun gereğince açık ceza infaz kurumuna ayrılamaz.

Bu gerçek bilinmesine rağmen; kamuoyumuzda infiale sebep olabilecek bu asılsız iddianın adli yılın açıldığı bugün ortaya atılmış olması adalete duyulan güveni sarsmaya yönelik bir girişimdir.

En temel basın ilkelerine dahi uyulmadan yapılan yalan haber ve dezenformasyon; en başta Ceren Özdemir kızımızın ailesini derinden üzecektir.

Halkın haber alma özgürlüğünü suiistimal eden, kamu barışını bozmaya yönelik, halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma girişimlerine karşı hukuki süreç başlatılmıştır.”

DMM DE YALANLADI

Konunun kamuoyunda gündeme gelmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi bir açıklama yaptı. Özgür Arduç iddialarını yalanlayan DMM, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen bir mahkumun açık ceza infaz kurumuna alınmasının mümkün olmadığını belirtti.

DMM’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Ceren Özdemir’i öldüren ve müebbet hapis cezasına mahkum edilen Özgür Arduç, açık cezaevine alındı” iddiası doğru değildir.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen hükümlü Özgür Arduç, kanun gereğince açık ceza infaz kurumuna ayrılamaz.

Asılsız iddialara itibar etmeyiniz.

n88c1 1693569509 197

KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP