Bakan açıkladı: Kanal İstanbul’un maliyeti 5 milyar dolar arttı

Bakan açıkladı: Kanal İstanbul’un maliyeti 5 milyar dolar arttı

ABONE OL
25 Eylül 2022 14:39
Bakan açıkladı: Kanal İstanbul’un maliyeti 5 milyar dolar arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un maliyetinin hesaplanandan 5 milyar dolar daha fazla tutacağını açıkladı. Karaismailoğlu, “Maliyet ilk baştaki hesaplamalardan biraz daha fazla… 15 milyar dolar olarak hesaplamıştık, 20 milyar doları bulacak” ifadelerini kullandı.

MALİYET 5 MİLYAR DOLAR ARTTI

Sabah gazetesinden Dilek Güngör’e konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’a ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kanal İstanbul’da Sazlıdere Köprüsü’nün yapımına başlandığını belirten Karaismailoğlu, şunları söyledi: “Yollar ve tren hatları yapılıyor. Bu, dünyanın en önemli projelerden biri. Uzun soluklu bir iş. İmar planları yapıldı. Maliyet ilk baştaki hesaplamalardan biraz daha fazla… 15 milyar dolar olarak hesaplamıştık, 20 milyar doları bulacak. Burayı genel bütçeye yük olmadan yapmak istiyoruz. Proje eninde sonunda hayata geçecek. Bu bir ihtiyaç. Şu anda dünya ticaret hacmi 12 milyar ton. Rakam 2030’da 25 milyar tona çıkacak. Bu yüklerin yüzde 90’ı denizden taşınıyor. Şu anda Boğaz’dan 40 bin gemi geçiyor. Yarın gemi sayısı 60-70 bine çıkarsa Boğaz’dan geçmesi mümkün olmaz. O zaman ne olacak? Marmara Denizi gemi havuzuna dönüşür.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP