Avustralya Açık’ta flaş Covid-19 kararı

Avustralya Açık’ta flaş Covid-19 kararı

ABONE OL
9 Ocak 2023 13:54
Avustralya Açık’ta flaş Covid-19 kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Sezonun ilk Grand Slam turnuvası Avustralya Açık’ta, yeni tip corona virüsüne (Covid-19) yakalanan tenisçiler de mücadele edebilecek.

Turnuvanın direktörü Craig Tiley, İngiltere basınına yaptığı açıklamada, Kovid-19 kısıtlamalarında ülke genelinde gevşetilmeye gidildiğini hatırlatarak, “Turnuva sırasında, sporculara Kovid-19 testi zorunluluğu olmayacak. Toplumda şu an hangi kurallar uygulanıyorsa, bizler de onları takip ediyoruz. Hastaysanız, sadece izole kalmanız yönünde bir tavsiyemiz olacak” dedi.

Bu durumu katılımcılarla görüştüklerini aktaran Tiley, “Oyunculara ve ekiplere, kendilerini iyi hissetmemeleri halinde evlerinde kalmaları gerektiğini söyledik. Sağlık birimlerimiz, bu durumu kontrol etmeye devam edecek. Normalleşme yaşandığı için, Kovid-19’a yakalanan oyuncular da mücadele edebilecek” ifadelerini kullandı.

Avustralya Açık, 16-29 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek.

GEÇEN YIL KRİZ YAŞANMIŞTI

Elde ettiği 9 kupayla Avustralya Açık tarihinin en başarılı tenisçisi konumundaki Sırp Novak Djokovic’in, aşı kısıtlamaları nedeniyle geçen yılki turnuvaya katılmasına izin verilmemişti.

Geçtiğimiz yıl Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nda yer almak için ülkeye gelen Djokovic, Covid-19 aşısı olmadığı ve tıbbi muafiyet belgesi kabul edilmediği gerekçesiyle 5 Ocak’ta havalimanında 8 saat bekletildikten sonra ülkeye alınmamış ve göçmenlerin tutulduğu otele gönderilmişti. Corona virüsü protokolleri gereği vizesi iptal edilen Sırp tenisçinin Avustralya Federal Mahkemesi’ne yaptığı itiraz kabul edilmiş, vizesi geri verilmişti.

Kararın ardından tutulduğu otelden ayrılan Djokovic, turnuva için antrenmanlarına başlamıştı. Ancak mahkeme kararına rağmen ‘vize iptali’ inisiyatifini elinde bulunduran Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke, yetkisini kullanarak Djokovic’in vizesini yeniden iptal etmişti. Sırp tenisçi, bu nedenle geçtiğimiz yıl Avustralya Açık’ta mücadele edememişti. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP