‘Ateş Serbest-2022 Tatbikatı’ nefes kesti
263 okunma

‘Ateş Serbest-2022 Tatbikatı’ nefes kesti

ABONE OL
18 Ekim 2022 17:32
‘Ateş Serbest-2022 Tatbikatı’ nefes kesti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Dinlemek için tıklayınız

“Ateş Serbest-2022” faaliyetinin Seçkin Gözlemci Günü, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile Milli Savunma Bakan Yardımcıları ve ordu komutanlarının da katılımıyla gerçekleştirildi. TSK’nın ateş gücünü göstererek, caydırıcılık sağlamayı, envanterindeki silahların hedefteki etkisini göstermeyi ve kuvvetler arası ateş desteğinin koordinasyonunu geliştirmeyi amaçlayan müşterek faaliyete, Kuvvet Komutanlıkları ve Özel Kuvvetleri Komutanlığından 825 personel katıldı. Ayrıca tatbikata içlerinde Yunanistan askeri ateşesinin de yer aldığı, 34 ülkeden 36 askeri misyon temsilcisi katıldı.

ATIŞLARDA YERLİ ÜRETİM KNT-76 VE BORA-12 KESKİN NİŞANCI TÜFEKLERİ DE KULLANILDI

F-16 savaş uçaklarının yanı sıra ATAK taarruz helikopterleri ile 39 silah ve silah sisteminin görev aldığı faaliyet, “Ateşin gücü” sloganıyla icra edildi. Faaliyet, Bakan Akar’ın General Nahit Şenoğlu Atış ve Tatbikat Bölgesi’ndeki yerini almasının ardından yapılan, “Ateş Serbest 2022’i yurt içi ve sınır ötesindeki harekatlarda görev alan şanlı ordumuza, vatan savunmasında kanını ve canını esirgemeyen aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize ithaf ediyoruz” anonsuyla başladı. İlk olarak Pençe serisi dahil birçok harekatta etkin olarak kullanılan yerli üretim milli piyade tüfek atışlarının gerçekleştirildiği faaliyette, keskin nişancı timleri de hedefleri vurdu. Keskin nişancıların 600 metre ve bir kilometre mesafedeki küçük cam hedeflere yaptıkları isabetli atışlar, protokol üyelerince beğeniyle takip edildi. Atışlarda yerli üretim KNT-76 ve Bora-12 keskin nişancı tüfekleri de kullanıldı.

İLK DEFA ZIRHLI TANKSAVAR ARACI ÜZERİNDEN CİRİT FÜZESİ ATIŞI DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“Tek atış, tek vuruş” sloganıyla yapılan keskin nişancı atışları sonrasında makineli tüfek atışları gerçekleştirildi. “Hedeften gözünü, albayraktan gönlünü ayırmayan kahramanlar” tarafından yapılan atışlar sonucunda hedefler başarıyla imha edildi. İstihkam birlikleri tarafından mayınlı sahalardan geçit açılması görevinin yerine getirilmesinden sonra uçaksavar, zırhlı personel taşıyıcı üzerine monte edilen Sarp silah sistemleri ve bomba atar atışlarına geçildi. Daha sonra hareket halindeki tank takımı, önce duran, ardından hareketli hedefleri ateş altına aldı. Sonrasında zırhlı muharebe araçlarındaki toplar hedefleri vurdu. Hedeflerin tam isabetle imha edildiği atışları, tanksavar atışları izledi. Faaliyet sahasındaki tankların, sis havanları kullanarak mevziler arasında gerçekleştirdiği hareketin ardından yaklaşık 5 bin metredeki hedefe Kornet tarafından “nokta atışı” yapıldı. Faaliyet kapsamında ilk defa zırhlı tanksavar aracı üzerinden Cirit füzesi atışı da gerçekleştirildi. Hava savunma silahlarıyla yapılan atışların sonrasında Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli tarafından kullanılan Kargu insansız hava aracının faaliyetine geçildi. “Kargu kamikaze drone” tarafından belirlenen hedefe saldırı gerçekleştirildi. Havan ve obüs bataryalarının hedef bölgelerini ateş altına almasının ardından faaliyette, “Dünyanın en iyi kundağı motorlu obüslerinden” olarak nitelendirilen yerli üretim Fırtına obüslerinin atışlarına geçildi.

UÇAN KALE “CHİNOOK” FAALİYET ALANINDA

Fırtına obüslerinin hedeflerini “hedefte zaman” anlayışı ile tam isabetle vurması sonrasında Skorsky helikopterleri topları ve CH-47 Chinook nakliye helikopterleri, mühimmat dolu konteynerleri alana taşıdı. Faaliyet sahasına havadan taşınan topların hedeflere yönelik yaptığı “görerek atışın” sonrasında 12 obüs tarafından tesir atışı gerçekleştirildi. Atışların aynı anda hedefe düşmesiyle başarıyla gerçekleştirilen atışın sonrasında “gökyüzünün çelik kartalları, icra edilen operasyonlarda teröristlerin korkulu rüyası” olarak nitelendirilen ATAK taarruz helikopterinden oluşan helikopter taburu faaliyet alanına geldi. Yerli ve milli üretim taarruz helikopterlerinden, yerli ve milli üretim Cirit ve L-UMTAS lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füzesi atışları yapıldı. Hedeflerin tam isabetle imhasının ardından faaliyet sahasına, Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı iki F16 uçağı geldi. Uçakların 4 ayrı hedefe yaptığı “dalışlı atışların” ardından faaliyet başarıyla tamamlandı.

ates serbest 2022 tatbikati nefes kesti 0

TATBİKATI BİRÇOK FARKLI ÜLKEDEN ASKERİ MİSYON TEMSİLCİSİ DE TAKİP ETTİ

General Nahit Şenoğlu Atış ve Tatbikat Bölgesi’ndeki faaliyeti Akar ve TSK komuta kademesinin yanı sıra 422 subay ve astsubay temel kursiyerinin yanı sıra 512 askeri öğrenci de takip etti. Faaliyeti aralarında Yunanistan, Ukrayna, Rusya ve ABD’nin de yer aldığı çok sayıda ülkenin askeri ataşesi izledi. TSK’nın ateş gücünün sergilendiği “Ateş Serbest-2022” faaliyeti kapsamında açılan silah ve sistemlerin yer aldığı sergi 891 subay ve astsubay temel kursiyeri ile 4 bin 155 askeri öğrenci tarafından ziyaret edildi. Tatbikat öncesinde Kara Kuvvetleri EDOK Komutanı Korgeneral Sinan Yayla tarafından faaliyete ilişkin sunum da yapıldı.

ates serbest 2022 tatbikati nefes kesti 1

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP