Amerikalı şeften Türkiye yemeklerine büyük övgü!
605 okunma

Amerikalı şeften Türkiye yemeklerine büyük övgü!

ABONE OL
23 Ekim 2023 14:56
Amerikalı şeften Türkiye yemeklerine büyük övgü!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Dinlemek için tıklayınız

isNn1 1698051835 9327

Amerikalı şef Reimund Pitz, Ticaret Bakanlığı’nca desteklenen Turkish Tastes projesi kapsamında Türkiye’yi ziyaret etti. Ziyaret sürecince Türkiye’ye övgüler yağdıran Amerikalı şef, “Türk gıda ürünleriyle tüm dünya mutfaklarının yemekleri yapılır” dedi.

Ticaret Bakanlığı’nca desteklenen “Turkish Tastes-TURQUALITY Projesi” Yıllık 160 milyar dolar gıda ithalatıyla dünyanın en büyük gıda ithalatçısı olan ABD’de Türk gıda ürünlerinin daha fazla tercih edilmesini amaçlayan Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altındaki 6 gıda ihracatçı birliğinin katılımıyla, 2. Dönemin 1’inci yılının sonuna doğru yaklaşılıyor.

ikDe5 1698051656 273

Bu süreçte Turkish Tastes markasına destek olan ABD’li şeflerin Türkiye ziyaretleri devam ediyor. Bu kapsamda İzmir’de üretim alanlarına, işletmeler ve restoranlara ziyaretler gerçekleştiren Şef Reimund Pitz, projenin koordinasyonundan sorumlu olan ve Turkish Tastes Ambassador Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Gürel ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Şef Pitz, Gürel’e Chain des Rotisseur Honor Society topluluğunun Türkiye Elçisi ödül nişanını da takdim etti.

Evijo 1698051663 5672

“TÜRKİYE’DE BESLENME SONDERECE İYİ”

Turkish Tastes Turquality Projesi’nin kısa sürede çok başarılı olduğunu belirten Şef Reimund Pitz, “ABD’de en fazla mücadele ettiğimiz konu akşam yemeğinde vegan ve vejetaryen seçeneklerin az olması. Türkiye’de çeşitlilik o kadar çok ki, hem de kişiye özgü çeşitlilik söz konusu. Bir vejetaryan Türkiye’de hiç zorlanmaz. Türkiye’de beslenme son derece iyi ve dengeli, bitkisel proteinleriniz var. Türkiye’de o kadar çok şey öğrendim ki burada gördüğüm şeyler inanılmazdı. Başka ülkelerde mastercheflerle görüştüm ancak burada gördüklerimden faydalanacağım ve Türkiye’de öğrendiklerimle ilgili ABD’de seminer vereceğim” açıklamasında bulundu.

kEOvY 1698051733 6162

“TÜRK ÜRÜNLERİNİ YENİDEN SUNMAK”

Amacının Türk ürünlerini dünyaya sunmak olduğunu söyleyen Şef, “Geleneksel şekilde çalışıyor hem de teknoloji kullanıyorlar. Zeytinyağınız muhteşem. Farklı bölgesel kıyılar var ve o kıyılara özgü yemekler var. ABD’de farklı yarışmalar yapıyoruz ve ulusal şampiyonlar seçiliyor. Liselere yönelik yarışma programı da var. ABD’de milyonlarca lise öğrencisi var. Sizin gibi organizasyonlarda bu işin içinde yer alabilir. Amacımız Türk ürünlerini dünyaya tanıtmak değil yeniden sunmak” dedi.

7sFvB 1698051788 4634

ABD GIDA SEKTÖRÜNÜN EN BÜYÜK FİRMALARININ ŞEFLERİ TÜRKİYE’DE

Çalışmalarına katkı sunan 3 büyük ismi üretim alanlarını, işletmeleri ve bu ürünlerle misafirlerini ağırlayan şef restoranları işin kaynağında tanıtmak üzere Türkiye’ye davet ettiklerini vurgulayan Gürel, “İlk olarak American Culinary Federation’a 2 dönem başkanlık eden ve   ABD gıda sektörünün 2’inci en büyük firması olan US Foods’ta Corportate şef olan Thomas Macrina Eylül ayında ülkemizi ziyaret etti. Önümüzdeki hafta American Culinary Federation Yönetim Kurulu üyesi ve Shamrock Foods Corporate şefi Greg Matchett’ı ağırlayacağız. Bu hafta ise kariyeri özetlenemeyecek kadar uzun başarılar ve unvanlarla dolu Şef Reimund Pitz’i ağırlamaktan onur duyuyoruz. Şef yine American Culinary Federation’a 2 dönem başkanlık etmiş ve benim de yeni üyesi olduğum Chain des Rotisseurs ABD Başkanıdır” bilgisini verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP