AK Parti’nin HÜDA PAR’la görüşmesine İYİ Parti’den olay yorum: 6’lı masa, Cumhur İttifakı olmuştur
  • Trabzon Time
  • Politika
  • AK Parti’nin HÜDA PAR’la görüşmesine İYİ Parti’den olay yorum: 6’lı masa, Cumhur İttifakı olmuştur
168 okunma

AK Parti’nin HÜDA PAR’la görüşmesine İYİ Parti’den olay yorum: 6’lı masa, Cumhur İttifakı olmuştur

ABONE OL
14 Mart 2023 10:28
AK Parti’nin HÜDA PAR’la görüşmesine İYİ Parti’den olay yorum: 6’lı masa, Cumhur İttifakı olmuştur
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Dinlemek için tıklayınız

İyi Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Başdanışmanı Kürşad Zorlu, bugün İYİ Parti Genel Merkezi’nde Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısı sonrasında değerlendirmelerde bulundu.

Seçimlerin milletin kader anlarından bir tanesi olacağını söyleyen Zorlu, “14 Mayıs tarihinin artık kesinleşmesiyle birlikte bu seçim tarihi milletimizin kader anlarından bir tanesi olacak. Gerek depremin ardından felaketin yaralarının sarılması için gerekse bugüne kadar ortaya koyduğu karar ve politikalarla artık liyakatten, başarıdan hızla uzaklaşmış bunu rafa kaldırmış bir iktidara tamam mı, devam mı denilecek bir kader günü olacak.” dedi.

“AKŞENER, DEPREM BÖLGESİNDEKİ İNCELEMELERİNE DEVAM EDECEK”

Zorlu, şunları söyledi: “Gündemimizin yoğunluklu kısmı deprem. Bu yaraların sarılması, vatandaşlarımızın hak kayıplarına uğramaması ve ülkemizin hızla bir normalleşme iklimine götürülmesi. Genel başkanımız hafta sonu cumartesi Hatay’da, pazar günü Kahramanmaraş’ta deprem bölgesindeki incelemelerine devam etti. Bunlar önümüzdeki günlerde de devam edecek.

Hatay’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş da Kahramanmaraş’ta Sayın Genel Başkanımızla bir aradalardı.

YAVAŞ VE İMAMOĞLU MESAJI

Açıkça görülüyor ki deprem felaketinin sarılmasında da bu iki değerli büyükşehir belediye başkanımızın 14 Mayıs’taki kazanılacak zaferle birlikte cumhurbaşkanı yardımcılıklarını üstlenecek olmaları milletimizin umudunu artıran, bu icracı ve çözüm odaklı projelerin hayata geçirilmesi noktasında da milletimizin güvenine mazhar olabilecek çok ciddi bir fotoğrafı da gözler önüne sermiş durumda.

“KUTUPLAŞTIRICI SİYASET DİLİ DEVAM EDİYOR”

Özellikle ilk 72 saatlik dönemde mevcut siyasi iktidarın tüm devletimizin imkanlarına rağmen bu iradeyi sahaya yansıtamamış olması; hızlı karar alamayıp özellikle o ilk saatlerde enkaz arama kurtarma çalışmalarında devlet kapasitesini hayata geçirememiş olması maalesef kayıplarımızın artmasındaki önemli hususlardan biri olmuştur. Bununla birlikte hala bu depreme rağmen ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı siyaset dilinin devam ediyor olması; merkezi yönetimle yerel yönetimler arasındaki dengenin böylesine bir günde birliktelik havasıyla yoğrulması gereken bugünlerde bir kutuplaşma aracı olarak kullanılması esasında iki büyükşehir belediye başkanımızın seçim sathı mahalinde neden ve niçin, nasıl bu fotoğrafın içerisinde olmaları gerektiğinin de milletimize kanıtlayan çok önemli kaynaklardan bir tanesi olmuş durumda.

“ÜRETİM SIKINTISIYLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİRİZ”

Bölgedeki tarım ve hayvancılığın en az hasarla atlatılması konusu. Bu illerimiz Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın yaklaşık yüzde 10’unu, ülkenin tarım alanlarının yüzde 16,2’sini, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların toplamını esas aldığımızda bunların da yüzde 15,6’sını bu illerde barındırıyor. Eğer biz tedbirlerimizi hızlı alıp gerçekten bunları hayata geçiremezsek bilhassa yaz aylarıyla birlikte hem hayvansal hem de tarımsal anlamda bir üretim sıkıntısıyla karşı karşıya kalabiliriz. Bu bizi zaten derinleşen ekonomik sıkıntılarla birlikte daha da yüklenmiş sorunlarla baş başa bırakacaktır.

“ÇİFTÇİLERİN BORÇLARI ÖTELENMELİ”İYİ Parti olarak hayata geçirmeye kararlı olduğumuz bazı başlıkları paylaşmak istiyorum. Çiftçilerin var olan borçları ve varsa icra takipleri en az iki yıl süreyle bir yılı faizsiz olarak ötelenmelidir. BAĞ-KUR, SSK primleri ve ödemeleri üç yıl süreyle ötelenmelidir. Telef olmuş hayvanların tazmini, sakat yaralı olanların kesime gönderilmesi, sağlam olanların ise toplu ya da bölümler halinde geçici barınma ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir.”BARINMA ALANLARININ OLUŞTURULMASI GEREKİYOR”

Geçtiğimiz günlerde bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlandı oradaki esas alınan madde telef olan hayvanların yerine yenilerinin gönderileceği konusuydu. Bunları gönderdiğinizde şu anda barınma alanları yok. Öncelikle tazmin edilip, barınma alanlarının oluşturulması gerekiyor. En önemlisi bunun karşılanacağı bütçe 2023 bütçesinin tarımsal destekleme ödeneği den alınacakmış. Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’nın topladığı bağış paraları 20 milyar gibi önemli bir paraydı. Neden buradan karşılamıyorsunuz? Neden diğer 70 ilimizin tarımsal destekleme bütçesinden bunu aktarıyorsunuz? Bunların bir an önce düzeltilmesi gerekiyor.

“MERA VE ORMAN ALANLARINA KESİNLİKLE DOKUNULMAMALI”

Deprem bölgesinde tarımsal üretimin devam edebilmesi için bir iş gücü gerekliliği var. Biz özellikle depremden de etkilenen, bu konuda ciddi bir kapasitesi olan Şanlıurfa’nın dikkatle irdelenmesi ve geçici işçiler konusunda oradan taleplerin yönlendirilmesinin iki kat daha fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Kentlerin yeniden imara açılmasında bilhassa mera ve orman alanlarına kesinlikle dokunulmamalı, bina yapılmamalı. Yoksa bunun önünü alamayız çok daha farklı problemlerle karşı karşıya kalabiliriz.

YABANCILARA MÜLK SATIŞI

İYİ Parti olarak en başından bu yana özenle, hassasiyetle takip ettiğimiz bir konu; yabancılara toprak, mülk satışı hususu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu konudaki tekliflerimizi yaptık ama ret olundu. O da şuydu; yabancılara bu bölgede toprak, mülk satışı tamamen yasaklanacak. Ayrıca bu bölgede diğer vatandaşlara da bir süreliğine durdurulması çağrımız vardı, kabul görmedi. Bunun sonuçlarını Türk milleti olarak hepimiz takip etmeliyiz, demografimizi ilgilendiren çok önemli bir konu. Bu bağlamda tarım arazilerini, tarlaların, zeytinliklerin, arazilerin yabancı ülke vatandaşlarına mutlaka satılmasının tamamen önlenmesi, bu konunun üzerinde titizlikle durulması gerekiyor.

“448 SAĞLIK ÇALIŞANI HAYATINI KAYBETTİ”

Koronavirüsle mücadele sürecinde de hep beraber gördük. Bir kez daha müşahede ettik ki 6 Şubat’taki depremin ardından bulundukları yerleri terk etmeyen hatta ve hatta başka şehirlerden vatan sevgisiyle, gönüllü bir biçimde buralara gelen başta hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Maalesef bu depremde 94’ü doktor, 448 sağlık çalışanının hayatını kaybettiği, 528 sağlık çalışanın ise yaralandığı bilgisine sahibiz. Maalesef siyasi iktidarın ‘giderlerse gitsinler’ söylemiyle daha da derinleştirdiği bir neticeyle karşı karşıyayız.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZA SONUNA KADAR SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Türk Tabipler Birliği’nin belirttiği rakamlara göre 2022 Ocak ayından 2023 Şubat başına kadar 2 bin 936 hekim yurt dışına çıkmak için iyi hal belgesi almış. Bu ülkemizin, milletimizin kabul edebileceği bir tablo değil. Biz buradan söz veriyoruz; hekimlerimize, sağlık çalışanlarımıza önlüklerinize biz sonuna kadar sahip çıkacağız. Sizin hak ettiğiniz yaşam koşullarına kavuşmanız bu kutuplaştırıcı iklimin arasında işinizi yapamaz hale geldiğinizi biliyoruz. Mesleğinizin toplum içindeki saygınlığını hedef alan bu girişimlere de kesinlikle izin vermeyeceğiz.

“BİZ BAŞARACAĞIMIZA İNANIYORUZ”

Seçime 62 gün kaldı. Biz başaracağımıza inanıyoruz. Millet İttifakı bir bütün içerisinde 14 Mayıs seçimlerine hazırlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı takvim gereğince bugün Genel İdare Kurulumuzda seçim takvimine yönelik bazı hususları belirginleştirdik.

MİLLETVEKİLLİĞİ ADAY ADAYLIĞI BAŞVURULARI

Milletvekili aday adaylarından alacağımız ücret konusunda; erkekler için 30 bin lira, kadınlar için 15 bin lira, engellilerden herhangi bir ücret almayacağız yine gençlerimizden de 15 bin lira aday adaylığı başvuru ücretini almayı uygun buldu Genel İdare Kurulumuz. Bununla birlikte 15-22 Mart tarihinde aday adaylığı müracaatları yapabilecekler. Adayların belirlenmesi konusunda hangi yöntemin uygulanacağına dair Sayın Genel Başkanımıza Genel İdare Kurulumuz tam yetki verdi. Sayın Genel Başkanımızın özellikle büyük şehirlerde üye tabanlı bir yoklama yapma arzusu öteden beri mevcuttur. Bunun üzerinde bir çalışma yürütülecek. Nihai kararımızı da önümüzdeki günlerde çok geç kalmadan paylaşacağız.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP