Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı açıkladı: “Aile kurmak isteyen 1,6 Milyon gence…”
  • Trabzon Time
  • Gündem
  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı açıkladı: “Aile kurmak isteyen 1,6 Milyon gence…”
162 okunma

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı açıkladı: “Aile kurmak isteyen 1,6 Milyon gence…”

ABONE OL
31 Ağustos 2023 14:21
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı açıkladı: “Aile kurmak isteyen 1,6 Milyon gence…”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Dinlemek için tıklayınız

aile ve sosyal hizmetler bakani acikladi aile kurmak isteyen 16 milyon gence 1693476381 043

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2013 yılından bu yana “Evlilik Öncesi Eğitim Programı” kapsamında yuva kurmak isteyen 1,6 milyon gence evlilik öncesi eğitim verdi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş bu eğitimden bu yıl 91 bin, bugüne kadarsa 1,6 milyon kişinin yararlandığını bildirdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş yapmış olduğu yazılı açıklamada evlilik çağına gelmiş ve yuva kurmak amacıyla bir araya gelen çiftlerin evlilik hayatına hazırlanmalarını sağlamak amacıyla 2013‘te Evlilik Öncesi Eğitim Programı‘nı hayata geçirdiklerini açıkladı. Bakan Göktaş aynı zamanda Evlilik Öncesi Eğitim Programının, biri “Eğitici El Kitabı” olmak üzere “Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri”, “Aile Hukuku” ve “Evlilik ve Sağlık” başlıklarını içeren toplam 4 kitaptan oluştuğunu kaydetti.

DwcLS 1693475835 6736

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş

“Eğitimler, alanında uzman eğiticiler tarafından veriliyor”

Program kapsamında evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirlerini iyi tanıması, olası sorunlarla nasıl baş edeceklerini bilmeleri ve bireylerin uzun ömürlü ve sağlıklı evlilikler tesis etmelerine katkı sunulması amacıyla eğitimler verildiğini aktaran Göktaş, şöyle devam etti:

“Eğitimlerle gençlerin evlilik ve aile hayatını bir bütün olarak görebilmeleri, birbirleriyle doğru ve etkili iletişim kurabilmeleri için gerekli temel iletişim ve yaşam becerilerini kazanmalarını sağlıyoruz. Alanında uzman eğiticiler tarafından verilen eğitimlerden evlilik çağına gelmiş ve aile kurmayı amaçlayan her vatandaşımız yararlanabiliyor. Bu kapsamda son 8 ayda 91 bin gence eğitim verildi. Programın yürütülmeye başladığı tarihten bugüne kadar ise Evlilik Öncesi Eğitim Programımıza 1,6 milyon kişi katıldı.”

Bakan Göktaş, Evlilik Öncesi Eğitim Programı’nı yaygınlaştırmak ve fonksiyonelliğini sağlamak amacıyla eğitici eğitimlerinin artırılmasından paydaşlarla iş birliğine kadar pek çok çalışma yürüttüklerini de ifade etti.

JsXb3 1693475905 5736

Evlilik Öncesi Eğitim Programı

Paydaş kurum ve kuruluşlarla iş birliği

Evlilik Öncesi Eğitimin ülke çapında yaygınlaştırılması amacıyla paydaş kurum ve kuruluşlarla iş birliğinin önemine dikkat çeken Bakan Göktaş, Jandarma Genel Komutanlığı, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi, Milli Savunma Bakanlığı, Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim alan gençler ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, Belediyeler, İl Müftülüklerinden hizmet alan gençlere yönelik eğitimler verildiğini söyledi.

zrNVa 1693475921 8194

Mahinur Özdemir Göktaş

“Ülkemiz genelinde daha fazla yaygınlaştıracağız”

Göktaş, Türkiye Yüzyılı için “Güçlü Birey, Güçlü Aile, Güçlü Türkiye” anlayışıyla Bakanlık olarak ailenin korunması ve güçlenmesi için aile odaklı eğitim ve danışmanlık hizmetlerine yönelik faaliyetleri devam ettireceklerini vurguladı.

Bakan Göktaş, şunları kaydetti:

“Evlilik çağındaki gençlerimizi evlilik konusunda bilinçlendirmek ve sağlıklı yuvaların temellerinin atılmasına destek olmak üzere evlilik öncesine yönelik eğitimlerimizi ülkemiz genelinde daha fazla yaygınlaştıracağız. Ayrıca eğitim içeriklerini zenginleştirmek, daha etkin ve sürdürülebilir eğitimler sunmak amacıyla program geliştirme çalışmalarını da hayata geçireceğiz. Aile eğitimi ve danışmanlık hizmetleri sunan eğitici ve danışmanlarımızın desteklenmesi ve mesleki becerilerinin geliştirilmesi amacıyla yürüttüğümüz çalışmalarımıza da devam edeceğiz.”

LKXoR 1693476051 3298

Evlilik

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP