Türkiye’den Yahudi Olimpiyatları kararı

Türkiye’den Yahudi Olimpiyatları kararı

ABONE OL
12 Temmuz 2022 11:40
Türkiye’den Yahudi Olimpiyatları kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

1929’de gerçekleştirilen Makabi Dünya Kongresinde Yosef Yekutiel’in önerisi kabul edilerek İlk Yahudi olimpiyatlarının 1932 yılında yapılması kararlaştırıldı. Bu olimpiyatlar 27 ülkeden 390 Yahudi sporcunun katılımı ile 1932 yılında 28 Mart günü açıldı. Açılışı Tel-Aviv Belediye Başkanı Meir Dizengof yapmıştı. (Dip not: Meir Dizengof Piyanist Cem Mansur ve Lale Mansur’un halası ile evli idi.)

İkinci Yahudi Olimpiyatları 1935 yılında gerçekleştirildi. Çünkü 1936 oldukça karanlık görünüyordu ve yapılamama ihtimaline karşın erkene alındı. Nazi Almanya’sı ve Savaş günleri geliyordu.

İlk iki olimpiyatlara Türk Yahudi sporcu takımları da katılmış olup 1960’lı yıllara kadar devletten izin alınamadığı için resmen katılamadılar. Ancak bu yıllarda bazı sporcuların turistik gezi amacı ile İsrail’e giderek müsabakalara katıldığı biliniyor. Bu müsabakaların en önemlisi ise aile dostumuz olan Hayim Vitali Nifusi idi. 1964 veya 1965 yılında güreşte madalya getirdi. Kendisi İsrail’de emekliliğini yaşıyor.

1991’den beri Türk Yahudi Sporcular resmen ve devlet izni ile bu olimpiyatlara katılmakta ve değişik dereceler alarak Türk bayrağını da şerefle temsil ediyorlar.

Türk Makabiya takımın başında kıymetli bir yönetici olan Yusuf Aner bulunmakta ve ekibi yaklaşık 50 kişi ile 12 Temmuz günü İsrail’e getiriyor.

21. Yahudi Olimpiyatları MACCABIYAH 14 Temmuz 2022 günü saat 19.00 da gerçekleştirilecek açılış seremonisi ile başkent Kudüs’teki TEDDY stadyumunda gerçekleştirilecek.

Yusuf Aner (Başkan)

Yıldız 16 – Basketbol Takımı Antrenörleri İle Birlikte

Türkiye Macabiya oyunları başkanı Yusuf Aner Bey ile yaptığımız söyleşide Türkiye’yi 50 kadar sporcunun temsil edeceğini ve Basketbol, Satranç, Junior Futsal, Yüzme, Masa Tenisi, Track And Fıeld dallarında müsabakalara katılacaklarını belirtti.

Futsal takımı çalıştırıcıları ile birlikte…

Masa Tenisi ve Satranç dallarında derece alma ihtimalimiz olduğunu da belirtti. Basket ve futsalda rakiplerimiz çok kuvvetli bilhassa Güney Amerikalılar.

Başlarında Dorita Tolodo ile altın madalya almışlardır. Yusuf Aner Avrupa’ya 10 kez İsrail’e de 9. kez katılıyor olacağız.

İlk karşılaşmalarımız ise şöyle:

13 TEMMUZ ÇARŞAMBA HAYFA’DA

BASKETBOL DİNUR HALL RAKİPLER

ARGENTİNA CANADA BRAZİL İTALYA

FUTSAL BEN ZVİ HALL

RAKİPLER İSRAEL CHİLİ

SOUTH AFRİCA MEXİCO

SATRANÇ

TENİS

ATLETİZM GİVAT RAM

JERUSALEM 2 gün

20 — 21 Temmuz günleri

21. TEMMUZ günü ise kapanış gerçekleştirilecektir.

Rafael Sadi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP