Türk Lirasını klozete atmıştı… Sosyal medya fenomeni hakim karşısında
  • Trabzon Time
  • Gündem
  • Türk Lirasını klozete atmıştı… Sosyal medya fenomeni hakim karşısında

Türk Lirasını klozete atmıştı… Sosyal medya fenomeni hakim karşısında

Türk Lirasını klozete atmıştı… Sosyal medya fenomeni hakim karşısında - Sosyal medya hesabından 100 lirayı klozete attığı anlara ait görüntüleri paylaşan ve hakkında 7 yıl 6 aya kadar hapsi istenen sosyal medya fenomeni Mika Can Raun ilk kez hakim karşısına çıktı.

ABONE OL
23 Aralık 2022 13:45
Türk Lirasını klozete atmıştı… Sosyal medya fenomeni hakim karşısında
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Sosyal medya fenomeni ‘Mika Can Raun’ olarak bilinen Mikail Can Kurnaz’ın Türk Lirası’nı klozete attığı gerekçesiyle “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ve “Devletin Egemenlik Alametlerini Aşağılamak” suçlarından 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.Anadolu 43. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya sanık Mikail Can Kurnaz ve avukatı katıldı.

‘PARAYI ZATEN TUVALETE ATMADIM’

Sanık Mikail Can Kurnaz savunmasında bugüne kadar hayatında siyasi ve politik bir davranışının olmadığını belirterek, şöyle konuştu:*Bu amaçla sosyal medyada da bir paylaşım yapmadım.

İddiaya konu olayın yanlış anlaşıldığını anlayınca hemen videoyu kaldırdım ve olaya ilişkin açıklama yaptım. Hiçbir şey düşünmeden yaptım. Şöyle ki zaten parayı tuvalete atmadım.

*İnsanlar da bu durumu biliyordu. Atatürk’ün hatırasına bir kastım yoktur. Devletin egemenlik alametlerini aşağılamaya yönelik herhangi bir kastım da olmamıştır.

Suçu kesinlikle kabul etmiyorum.*Videonun sonunda söylemiş olduğum düşüncede de herhangi bir suç kastım yoktur.

Daha öncesinde de benimkinden daha farklı açık ve net parayı aşağılayan paylaşımlar yapılmıştı ancak bana yapılan gibi gözaltı kararı verilmedi. Dava da açılmadı” dedi.Sanık Kurnaz beraatini talep etti.

VİDEODA ‘GÜZEL ÜLKEM’ DEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Sanık Mikail Can Kurnaz’ın avukatı da söz alarak, müvekkilinin davaya konu edilen videoda siyasi ve politik bir amaç gütmediğini savunarak, “Müvekkilim söz konusu videoda ekstra olarak ‘güzel ülkem’ şeklinde bir ibare kullanmıştır.

Devletin egemenlik alametlerini ve Atatürk’ün hatırasını aşağılamak isteyen birisinin bu şekilde ibare kullanmayacağı açıktır. Atılı suçların yasal unsurları oluşmadığından beraatine karar verilmesini talep ederiz. Olası yurt dışı işbirlikleri için maddi zarara uğramaması açısından müvekkilin adli kontrolünün kaldırılmasını talep ederiz” ifadelerini kullandı.

DOSYA MÜTALAA İÇİN SAVCILIĞA GÖNDERİLECEK

Mahkeme, sanık hakkındaki adli kontrol kararının kaldırılmasına ve dosyanın esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için Cumhuriyet savcısına gönderilmesine karar verdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 21 Ekim 2022 tarihinde, Mikail Can Kurnaz’ın herkese açık kullandığı Instagram hesabı aracılığıyla, arka planda çalan müzik eşliğinde elinde bulunan 100 TL’lik banknotu gösterdiği aktarıldı.

Banknotu önce önünde bulunan alana bıraktığı, devamında ise elleriyle klozeti gösterdiği ve tekrar eline aldığı 100 TL’lik banknotu bu kez klozete doğru attığı kaydedildi. İddianamede, daha sonra sifona bastığının görüldüğü bir video yayınlandığı anlatıldı.İddianamede,

‘Mika Can Raun’un“Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ve “Devletin Egemenlik Alametlerini Aşağılamak” suçlarından 2 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis ile cezalandırılması istendi. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0