Silahlı saldırıda 2 kişi ölmüştü: Belçika Adalet Bakanı istifa etti
  • Trabzon Time
  • Dünya
  • Silahlı saldırıda 2 kişi ölmüştü: Belçika Adalet Bakanı istifa etti

Silahlı saldırıda 2 kişi ölmüştü: Belçika Adalet Bakanı istifa etti

ABONE OL
21 Ekim 2023 12:29
Silahlı saldırıda 2 kişi ölmüştü: Belçika Adalet Bakanı istifa etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Belçika Adalet Bakanı Vincent van Quickenborne, iki İsveç vatandaşını öldüren Tunuslu silahlı saldırganın, ülkesi tarafından geçen sene yapılan iade talebinin işleme alınmadığının fark edilmesi üzerine istifa ettiğini açıkladı.

AA’nın haberine göre, Van Quickenborne, 16 Ekim’de iki İsveçlinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıya dair soruşturmadaki son durumla ilgili basın toplantısı düzenledi. Soruşturma sırasında ‘kabul edilemez bir hata’nın fark edildiğini belirten van Quickenborne, saldırının Tunuslu failinin, 15 Ağustos 2022’de ülkesi tarafından iadesinin istendiğini ancak Belçika federal savcılığının bu talebi işleme almadığını bildirdi.

BAŞBAKAN İSTİFAYI KABUL ETTİ

Van Quickenborne, ‘dramatik sonuçları olan hatanın’ sorumluluğunu aldığını belirterek, istifasını Başbakan Alexander de Croo’ya sunduğunu söyledi. De Croo da X hesabından yaptığı açıklamada, van Quickenborne’nun istifasını kabul ettiğini duyurdu.

SALDIRI AB İÇİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISINDA ELE ALINDI

Başkent Brüksel’de 16 Ekim akşamı rastgele ateş açarak iki İsveçlinin ölümüne yol açan ve ertesi gün polis kurşunuyla öldürülen saldırganın Tunuslu olduğu, 2019’da yaptığı iltica başvurusunun 2021’de reddedildiği ancak Belçika’da kalmaya devam ettiği anlaşılmıştı. Olay, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin İçişleri Bakanlarının 19 Ekim’deki toplantısında ele alındı.

AB Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, AB içerisinde yasal olarak kalma hakkı olmayan üçüncü ülke vatandaşlarının geri gönderilmesinin önemli olduğunu vurgulamış ve şöyle konuşmuştu:

“Brüksel’deki saldırı bir uyanma çağrısıydı. Terörist saldırgan, Tunus’tan 12 yıl önce gelmiş ve sığınma başvurusu defalarca reddedildiği halde burada yaşayabilmiş. Kimseyi suçlama zamanı değil ama hepimiz için bir uyanma çağrısı olarak bakmalı ve bu konuda çok daha fazla çalışmalıyız.” (DIŞ HABERLER)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP