Sedat Peker hakkında iddianame: 25 Ağustos’ta yakalama kararı çıkarılmış
  • Trabzon Time
  • 3.Sayfa
  • Sedat Peker hakkında iddianame: 25 Ağustos’ta yakalama kararı çıkarılmış

Sedat Peker hakkında iddianame: 25 Ağustos’ta yakalama kararı çıkarılmış

ABONE OL
22 Eylül 2022 15:40
Sedat Peker hakkında iddianame: 25 Ağustos’ta yakalama kararı çıkarılmış
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Sedat Peker’in İstanbul’daki evine saldırı düzenlenmiş, bir kişi ağır yaralanmıştı. Sözcü’den Sevgim Begüm Yavuz’un haberine göre, yürütülen soruşturma sonrası evden çıkan silah ve mermiler nedeniyle Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandığı ortaya çıktı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Sedat Peker hakkında 25 Ağustos 2022 tarihinde de yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi.

İDDİANAMEDE NE VAR?

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Sedat Peker’in de içerisinde bulunduğu şahıslar hakkında “suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak-yönetmek-üye olmak- yardım etmek, nitelikli yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, eziyet, kasten yaralama, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, tehdit, 6136 Sayılı Kanununa Muhalefet, tefecilik, nüfuz ticareti” suçlarıyla ilgili soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

‘YASAK NİTELİĞİNE HAİZ’ ATEŞLİ SİLAHLAR BULUNDU

İddianamede, Sedat Peker’in Beykoz’daki evinde 9 Nisan 2021 tarihinde arama yapıldığı belirtilerek, 9 mm çaplı Parabellium tipi fişek atar, Avusturya yapısı Steyr marka M9-A1 model yarı otomatik tabanca ve 1 adet şarjör ile aynı çap ve tipte 14 adet fişek, 36 numara av fişeği patlatır, Türkiye yapısı Safirarms Marka T14, M19 görünümlü, namlusu 1-set ihtiva etmeyen yarı otomatik doldurmalı av tüfeği, 1 adet şarjör ve 10 adet fişeğinin ele geçirildiği aktarıldı.

İddianamede, İstanbul Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğünün uzmanlık raporunda şüpheliden elde edilen inceleme konusu bulgular bölümünün 1. maddesinde belirtilen tabanca ve fişeklerin 6136 Sayılı Yasaya göre yasak niteliğine haiz ateşli silahlardan olduğu kaydedildi. İnceleme konusu bulgular bölümünün 2 maddesinde belirtilen av tüfeği ve av fişeklerinin 6136 sayılı yasaya göre yasak olarak mütalaa edilemeyeceğini ancak ilgili tüfeğin taşınması ve bulundurulmasının 2521 sayılı yasaya göre düzenleneceğinin belirtildiği yer aldı.

Öte yandan iddianamede, suça konu eşyaların şüpheli hakkında diğer suçlardan yürütülmekte olan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda emanette kayıtlı olduğu belirtildi.

25 AĞUSTOS’TA YAKALAMA KARARI ÇIKARILMIŞ

İddianamede, “Peker’in üzerine atılı suçun seri muhakeme kapsamında olduğu ancak yurtdışında olma sebebiyle şüpheliye ulaşılamaması halinde seri muhakeme usulünün uygulanmayacağı belirtilerek, Peker’in yurtdışında olduğunun sabit olduğu, ayrıca hakkında 25 Ağustos 2022 tarihinde yakalama emri düzenlendiği” kaydedildi.

Ayrıca “Peker’in Beykoz’daki evinde yapılan aramada 6136 sayılı kapsamındaki suça konu silah ve eklerini bulundurması sebebiyle kamu davasını açmayı gerektirir yeterli şüphe yoğunluğuna ulaşıldığının anlaşıldığı” belirtildi.

Sedat Peker’in “Bir Adet Ateşli Silah ve Mutat Sayıdaki Mermileri Bulundurma” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 30 günden 100 güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılmasının talep edildiği iddianamede, “Peker hakkında mahkumiyet kararı tayin olunması halinde TCK 53. Maddesindeki belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına karar verilmesi” istendi.

Savcılık “suça konu 6136 sayılı yasa kapsamındaki tabanca ve eklerinin TCK 54. gereğince müsaderesine, ayrıca ele geçirilen ve 6136 sayılı yasaya göre yasak olmayan tüfek ve eklerinin gereği için ilgili idareye gönderilmesine, mükerrir bulunan şüpheli hakkında mahkumiyet kararı tayin olunması halinde cezasının TCK’nın 58.maddesi gereğince mükerrirlere özgü infaz rejimine göre çektirilmesine karar verilmesini” istedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP