Sarp Sınır Kapısı’na ‘telefon’ akını nedeniyle geçişler yüzde 358 arttı

Sarp Sınır Kapısı’na ‘telefon’ akını nedeniyle geçişler yüzde 358 arttı

ABONE OL
29 Aralık 2022 17:29
Sarp Sınır Kapısı’na ‘telefon’ akını nedeniyle geçişler yüzde 358 arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Artvin’in Sarp Sınır Kapısı’nda yılın son günlerinde üst segment akıllı telefon almak için Gürcistan’a akın edenler yoğunluğa neden oluyor.

jJG6UQfj50e9PUw 6RKY6w

Uygun fiyata telefon almak veya aldıkları telefonları harç ücretleri artmadan yılbaşına kadar kaydettirmek isteyenler nedeniyle geçişlerde yüzde 358’lik bir artış yaşandı.

WG4qx5 IlECwJnmNJimVMQ

Türkiye’nin Gürcistan üzerinden Kafkaslara açılan Artvin’deki Sarp Sınır Kapısı’nda, Gürcistan’dan telefon alan vatandaşlar yoğunluk oluşturuyor.

Gürcistan’dan uygun fiyatlı üst segmentte akıllı telefon almak ve aldığı telefonları IMEI kayıt ücretlerine yeni yılda zam gelmeden kayıt ettirmek isteyen vatandaşlar yılın son iki ayında Sarp Sınır Kapısı’nda uzun kuyrukların oluşmasına yol açıyor.

Bu ülkeye günübirlik geçiş yapıp, Türkiye’de ortalama 55 bin lira olan telefonu 27 bin liraya satın alanlar, gümrükte yüzde 10’a ulaşan KDV iadesi almak için sırada bekliyor.

UX54VZNO50WnzN0v4wUqJA

Türkiye’de 2 bin 723 lira olan IMEI ücretinin ise yeni yılla birlikte 6 bin 91 liraya çıkması bekleniyor. Sarp Sınır Kapısı’nda artan yoğunluk nedeniyle 20- 26 Aralık tarihleri arasında geçen yıla göre geçişler yüzde 358 artarak 172 bin kişiye ulaştı.

FPHQqAP5RUW6P9czZKY4qg

“ALDIĞIM TELEFONLA YAKLAŞIK 5-6 BİN TL KAR ETTİM”

Gürcistan’dan daha uyguna telefon alıp Türkiye’ye gelen Murat Altınkaya, telefon fiyatlarının pahalılığı nedeniyle Gürcistan’a gittiğini ifade ederken uzun saatler sırada beklediğini söyledi. Altınkaya, “Gece 2’de girdim gündüz 11-12 gibi çıktım. Tax Free için 8 saate kadar bekleyenler var. Ben aldığım telefonla yaklaşık 5-6 bin TL kar ettim. Model yükseldikçe kar daha fazla oluyor. 1 Ocak itibarıyla kaydettirme parası 6 bin TL’ye çıkacak o yüzden son 1-2 günümüz kaldı. Son anda kurtardık” dedi.

zbTAn ZEskG gNj2SUSKfw

“BÖYLE BİR YOĞUNLUK HİÇ GÖRMEDİM”

Sarp Sınır Kapısı’nda taksicilik yapan Gökay Balcıoğlu, “Son 1-2 aydır burada çok yoğunluk var. Türkiye’nin her yerinden geliyorlar. Telefonla ilgili bir yoğunluk var, sırf telefon almaya geliyorlar” ifadelerini kullandı.

Zy

“YILBAŞINDAN ÖNCE YOĞUNLUK YAŞANIYOR”

Kahramanmaraş’tan gelen Furkan Yaşar, “Burada çok yoğun bir kalabalık var. Gürcistan’dan bu telefonları almak daha uygun oluyor. Ben sabah girdim, işlemlerimi halledip çıkış yaptım. Çıkışta bir yoğunluk vardı. Yılbaşından önce yoğunluk yaşanıyor” diye konuştu.

RCYmQtWa5EmTGGid6O6r3g
hVcLG4L1oEam2gKvmeWHzQ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0