Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: ‘Camisi olmayan mahalle kalmamalı’
  • Trabzon Time
  • Gündem
  • Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: ‘Camisi olmayan mahalle kalmamalı’

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: ‘Camisi olmayan mahalle kalmamalı’

ABONE OL
18 Kasım 2022 15:23
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: ‘Camisi olmayan mahalle kalmamalı’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Ümraniye Müftülüğü tarafından yapılan Altınşehir Mahallesi’ndeki Hacı Reşit Kakı Camii, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın katılımıyla açıldı.

Programa ayrıca İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, Ümraniye Kaymakamı Abdülaziz Aydın, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, AKP Ümraniye İlçe Başkanı Av. Mahmut Eminmollaoğlu, meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı.

“İSTANBUL’UN SÜSÜ MİNARELERİ, KUBBELERİDİR”

Caminin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Cami medeniyetimizin en önemli unsurudur. İslam şehirlerinin medeni olmasının yolu camilerden geçiyor. Bir şehrin aydınlanmış bir şehir olabilmesi için orada cami olması lazım” dedi.

Archive20221118143450078 diyanet isleri baskani erbas camisi olmayan mahalle kalmamali 3

Erbaş, şöyle konuştu:

  • “Üç insanın amel defteri kapanmaz birisi cami, okul, kuran kursu yatıran, ikincisi hayırlı evlat yetiştiren anne, babalar üçüncüsü ise ilminden istifade edilen alimler. Şehirlerimiz camilerle süslenmeli, camisi olmayan mahalle kalmamalı. İstanbul’un süsü minareleri, kubbeleridir. Minareleri, kubbeleri görünmez hale getirin İstanbul’u atın bir kenara hiçbir şeye yaramaz. Minaresiz, camisiz şehir ruhsuz bir şehirdir. İstanbul’un üzerinden uçakla geçerken eğer cam kenarında oturuyorsak İstanbul’un ruhunu minareleri, kubbeleri görüyoruz. Cenabı hak bizi camilerden mahrum bırakmasın. Camilerin içini de inşa etmeyi nasip eylesin.”

Archive20221118143450255 diyanet isleri baskani erbas camisi olmayan mahalle kalmamali 4

CUMA GÜNLERİ 2 SAAT KADAR İZİNLERİ VAR, O YAŞLARDA ALIŞSINLAR”

Prof. Dr. Erbaş, “Mahallemizin gençleri çocukları burada olacak hocalarımız onları bekliyor. Camilerimizi gençlerimizle çocuklarımızla süslemeyiz. Ellerinden tutup onları camiye getirmeliyiz. Eğer okuldaysalar bu doğru değil ezan okunduğu zaman gençlerimiz gitsin. Cuma günleri 2 saat kadar izinleri var. O yaşlarda alışsınlar. Hocalarımız bütün camilerde namaz öncesi ve sonrası kuran, tefsir dersleri veriyor. Verilen emekler boşa gitmesin. Camilerimiz sadece ezan okunup namaz kılındıktan sonra kapısı kapanan yerler olmasın. İçini okul haline getirelim. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun, cumanız kabul olsun” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0