Bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İOKBS sonucu için geri sayım…
  • Trabzon Time
  • Eğitim
  • Bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İOKBS sonucu için geri sayım…

Bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İOKBS sonucu için geri sayım…

ABONE OL
21 Eylül 2022 17:41
Bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İOKBS sonucu için geri sayım…
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

MEB tarafından yapılan ve 5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ile 11’inci sınıf öğrencilerinin girdiği Bursluluk sınavı sonuç tarihi duyuruldu. Sınavı kazanan adaylar eğer şartları tutuyorsa burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanacak. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. Sınıflar ve Hazırlık Sınıfı) sonuçları 23 Eylül Cuma günü açıklanacak.

Türkiye’de her yıl düzenlenen Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı için tarih açıklandı. Bursluluk sınavı 4 Eylül günü gerçekleştirildi, 23 Eylül tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın sonuç açıklama ekranı üzerinden öğrencilere açıklanacak.

BURSLULUK SINAVI NE ZAMAN?

5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflara yönelik düzenlenen sınav 23 Eylül tarihinden açıklanacak.

BURSLULUK SINAVI NEDİR?

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Türkiye’de her yıl düzenlenen bir bursluluk sınavıdır. Sınavı kazanan adaylar eğer şartları tutuyorsa burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanır.

Her yıl 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin girdiği sınavda, açıklanan kontenjan kadar öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Bu yıl 60 bin öğrenciye burs imkanı sağlanması kararlaştırılmıştır.

Bursu alabilmenin temel şartı yıllık kişi başına düşen gelirin belirtilen miktarın altında olmasıdır. Yani durumu iyi olan kişilere burs verilmemektedir. Ancak öğretmen ve gazi çocukları için bu durum geçerli değildir.

Devlet parasız yatılılık bursu sınıflara göre yapılışı farklılık gösteren bir burstur. Ancak bu bursu kazanabilmenin tek yolu belirtilen sınavdan yüksek bir puan almaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP