Belçika’da mültecilerin barınma sorunu Ukraynalıları da etkiliyor
  • Trabzon Time
  • Dünya
  • Belçika’da mültecilerin barınma sorunu Ukraynalıları da etkiliyor

Belçika’da mültecilerin barınma sorunu Ukraynalıları da etkiliyor

ABONE OL
18 Kasım 2022 15:53
Belçika’da mültecilerin barınma sorunu Ukraynalıları da etkiliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Başkent Brüksel’de evsizler için çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları, ülkelerindeki savaştan kaçarak Belçika’ya gelen ve yer olmadığı için kabul merkezlerine alınamayan Ukraynalıların sokakta kalmaya başladıkları uyarısında bulundu.

Bunlardan “Samusocial” adlı Belçikalı kuruluşun yetkilisi Magali Pratte, yeni kayıt yaptıran Ukraynalıların yaklaşık yüzde 40’ının kabul merkezlerine alınamadığını, bu kişilerin bir kısmının geceyi sokakta geçirdiklerini söyledi.

Pratte, “Ama neyse ki Belçika’da bulunan Ukrayna topluluğu çok aktif ve vatandaşlarıyla dayanışma gösteriyor. Bu sayede bazı kişiler için çözüm bulunabiliyor ancak maalesef çözüm bulamayanlar, geceleri tren istasyonlarında veya bizim evsizler için oluşturduğumuz merkezde geçiriyor.” dedi.

Pratte’nin verdiği bilgiye göre, sokakta kalan Ukraynalıların soğuktan etkilenmemesi için Belçika ulusal demir yolları şirketi SNCB ile istişare içinde Brüksel’deki Güney Garı’nda bazı düzenlemeler yapıldı ve bu kişilerin bazıları geceyi garda geçirdi.

Son iki ayda 75 Ukraynalının garda gecelediği, banklarda veya kendilerine sağlanan battaniyelerle yerde yattıkları belirtildi.

Belçika’da sığınma başvurusu yapan kişiler, Federal Sığınmacı Kabul Kurumu (Fedasil) tarafından kayıt altına alındıktan sonra Fedasil’in Brüksel’deki geçiş merkezinde kısa süre barındırılıyor, ülkenin çeşitli yerlerindeki kabul merkezlerine gönderiliyor.

Ukraynalılar için ise federal yapıyla yönetilen Belçika’daki Valon, Flaman ve başkent Brüksel bölgelerinin sorumlu olduğu ifade ediliyor.

Belçika basınına konuşan federal hükümetin iltica ve göçten sorumlu Devlet Bakanı Nicole de Moor, Fedasil’in tüm kabul merkezlerinin dolu olduğunu, Ukraynalı mültecilerle federal hükümetin değil, bölge hükümetlerinin ilgilenmesi gerektiğini söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0