Adrese teslim ilana YÖK teyidi

Adrese teslim ilana YÖK teyidi

ABONE OL
30 Aralık 2022 13:15
Adrese teslim ilana YÖK teyidi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Ondokuz Mayıs Üniversitesi 30 Aralık 2021’de Seracılık bölümü için Öğretim Görevlisi ilanı yayımladı. İlanda “Ziraat Fakültesi mezunu olup alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak. Seralarda tozlaşma artırıcıların çoğaltılması ile ilgili çalışmaları olmak. Yükseköğretim kurumlarında en az iki yıl ders verme tecrübesine sahip olmak” şartı arandı.

Çağlayan Candan adlı bir aday ilan başvuru aşamasında, henüz aday belli değilken bu şartı Türkiye’de sadece bir kişinin sağladığını belirterek ve bu kişinin adını yazarak üniversiteye itirazda bulundu. Üniversite ise bu itirazı dikkate almayarak Candan’ın sınava başvurusunu reddetti. Sınava sadece adı anılan kişi çağırıldı. Candan başvurusunun reddedilmesini Samsun 1’inci İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme Candan’ı haklı buldu.

Mahkeme YÖK’ten görüş istedi

BirGün’den Mustafa Kömüş’ün haberine göre Candan sınava girse de ilandaki şartı sağlayan tek kişi olan Elif C. bölüme atandı. Candan, kendisi sınav salonundan çıktıktan sonra jüri üyelerinden birinin sınıfa gelip gözetmeni dışarı çıkararak diğer aday için sınav süresini 1 saat daha uzattığını iddia ederek bir dava daha açtı. Konuyu görüşen Samsun 1’inci İdare Mahkemesi YÖK’e yazdığı müzekkerede ilanın kişiye özel olup olmadığına ilişkin görüş istedi. YÖK’ten. Mahkemeye gönderilen yazıda şu ifadeler kullanıldı: “Seralarda tozlaşma artırıcıların çoğaltılması ile ilgili çalışmaları olmak şartının kişiyi tanımlayacak mahiyette olduğu değerlendirilmektedir.”

Konuyla ilgi konuşan Candan şunları söyledi: “Davalar halen devam ediyor. Binlerce başarılı akademisyen arkadaşımız görev almayı beklerken önleri kişiye özel şartlarla kesiliyor. Liyakatsiz ve niteliksiz kişilerin üniversiteye alınıyor. Ancak bu haksızlıklara boyun eğmemek için mücadele etmeye devam edeceğim.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0