6 masumun katili ‘Suriyeliler’ hücresi

6 masumun katili ‘Suriyeliler’ hücresi

ABONE OL
16 Kasım 2022 13:27
6 masumun katili ‘Suriyeliler’ hücresi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
play icon Haberi Dinle

Ferit Zengin / İSTANBUL – Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin de yaralandığı hain saldırının terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG içerisindeki yeni bir yapılanma olan “Suriyeliler” hücresi tarafından gerçekleştirildiği belirlendi.

Gözaltına alınan isimlerden ikisinin, karı-koca görüntüsündeki teröristleri yurt dışına kaçırmakla görevlendirilen Ahmet ve Ammar Jarkas kardeşler olduğu öğrenilirken, bir diğer kritik ismin ise bombacı iki teröristi olay günü Taksim’e götüren Yasir El Korali isimli şahıs olduğu öğrenildi.

Saldırının kilit ismi olarak bilinen ve bombayı Ahlam Albashir’e teslim edip ortadan kaybolan, en son Amman Jarkas tarafından Edirne’ye götürüldüğü belirlenen Bilal Hassan’ın yakalanması için de çalışmalar devam ediyor.

İKİ KARDEŞ YAKALANDI

İstiklal Caddesi’ndeki kanlı saldırının ardından başlatılan operasyonlarda aralarında lojistik destek veren isimlerden teröristleri gizleyip saklayanlara kadar 48 ismi gözaltına alan polis, saldırının kilit ismi olarak aradığı, bombayı bırakan Ahlam Albashir ile kocası rolündeki Bilal Hassan isimli teröristi yurt dışına kaçırmakla görevlendirilen Ahmet ve Ammar Jarkas isimli kardeşleri de dün gece yakalayarak gözaltına aldı.

Yapılan araştırmalarda, saldırının terör örgütü YPG içerisindeki “Suriyeliler” grubu olarak adlandırılan bir hücre tarafından gerçekleştirildiği tespit edildi.

Ahmet Jarkas’ın kadın terörist Ahlam Albashir’i Yunanistan’a kaçırmak üzere Esenler’deki evden alıp Küçükçekmece Kanarya Mahallesi’ndeki eve götürdüğü; kardeşi Amman Jarkas’ın ise terörist Albashir ile Taksim’e gelip bombayı kendisine veren Bilal Hassan’ı yurt dışına kaçırmak üzere Edirne’ye kadar götüren şahıs olduğu öğrenildi.

Saldırı sonrasında terörist Ahlam Albasir’in bir araçla Esenler’den Küçükçekmece’ye gittiğini belirleyen polisin, aracın belirlendiği görüntülerden plakadaki harf gruplarından yola çıkıp adeta iğneyle kuyu kazarak sonuca gittiği öğrenildi.

Plakanın harf grubunun yabancılara verilen ME (misafir araç) plaka olduğunu belirleyen polisin, otomobile marka ve model yılıyla eşleşen tüm “ME” plakalı araçları inceleyerek ulaşıldığı öğrenildi. Polis, aracın Ahmet Jarkas’a ait olduğunu tespit etti. Yakalanıp sorguya alınan ve Ahlam Albasir’i aracına aldığını itiraf eden Jarkas, Küçükçekmece Kanarya Mahallesin’deki adresi gösterdi. Düzenlenen baskında ise Ahlam Albashir, 9 Suriyeliyle birlikte yakalandı. Terörist Albashir ile dört ay önce karı koca görünümünde kaçak yollarla yurda giriş yapıp olay günü Albashir’le birlikte Yasir El Korali’nin kullandığı korsan taksiyle Taksim’e kadar gelip bombalı çantayı kendisine veren kilit isim Bilal Hassan’ın aranmasına devam ediliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0